PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Safari 5 Hakkında

iOzbrk
03-03-2011, 20:27
Son günlerde tarayıcılar konusunda gündemde hep aynı isimler geçiyor. Tanıdığımız bu isimler şu şekilde Firefox, Chrome, İnternet Explorer. Bu isimlerin yanında Apple tarayıcısa da dikkat çekmek isterim artık.

Apple friması, genellikle Microsoft ürünleri ile uyumsuz programlar yayınlayarak insanları deli etmesiyle bilinir. Kendi bilgisayarımda, bu bakış açısını ve ya bilinirliği test etmeye olanak buluyorum. Bilgisayarım son derece eski bir Pentium 4 tek çekirdek işlemci ve 2GB RAM ile çalışıyor ve bu bileşim Safarinin önünde demirden bir duvar çekmeye yetiyor. Lakin bu kez daha değişik bir durum oldu. İlk kez bir safari sürümü bu bilgisayar ile tam uyumlu ve kesintisiz çalıştı.

Bu yeni elemanımızın adı Safari 5. Bu tarayıcıda önceki sürümlere göre daha büyük bir yenilik gözlemleyemedim. Ancak, performans konusunda ödevini yapmışa benzeyen Safari ile bu kez kusursuz bir tarayıcı deneyimi yaşadım.

Quick Time eklentisi, hemen hemen tüm safari sürümlerinde bir başbelası olmuştu ve nezaman üklesem tarayıcımı donduruyordu. Hangi tarayıcı olursa olsun böyleydi bu. Ancak bu kez kesintisiz çalıştı tarayıcım.

Apple' ın kendi web sitesi sürekli kesintilere uğruyordu. Bunun herzaman Windows işletim sisteminden kaynaklandığına inanıyordum ancak bu da artık olmuyor.

Lakin her özeliği ile de düzgün değil Safari. Örneğin diller arasında bir Türkçenin bulunmayışı sıkıntı yaratıyor. Yazarken sürekli otometik düzeltme imi olan kırmızı çizgi ile karşılaşıyorsunuz. Bence bu konunun acilen düzeltilmesi gerek...

Uzun lafın kısası. Bu web tarayıcının da diğerleri gibi denenmeye layık olduğuna inanıyor ve denemenizi tavsiye ediyorum. Dilerim memnun kalırsınız. Daha fazla bilgi için Apple web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Teşekkürler

Yazı ve eleştiriler yazarları tarafından tamamen iKaynak sitesine ait olup izinsiz kullanımı ve kaynak belirtmeksizin yayımlanması yanlıştır.

MrPau
03-03-2011, 20:34
Apple sohbet bölümüne açsaydınız daha uygun olurdu. Bu bölümde uygulama paylaşımı yapılıyor.

MsTrK
03-03-2011, 20:38
Konu uygun bölüme tasinmistir.

iOzbrk
03-03-2011, 20:38
Teşekkür ederim