PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Firefox özgürlük istiyor!

by_hope
21-02-2009, 01:36
Firefox özgürlük istiyor!

http://img11.imageshack.us/img11/7659/20090220012219200902190tg8.jpg

iPhone kilidine Firefox cephesi de karıştı.

Apple'ın iPhone kilidi mücadelesi dallanıp budaklanıyor: Tartışmalara katılan son isim Firefox oldu.

iPhone'ların kilitleri iyiden iyiye Apple'ın ayağına dolanmaya başladı. iPhone kilitlerini kırmanın suç sayılmasını isteyen Apple'ın karşısına önce Electronic Frontier Foundation (EFF) çıkmıştı. Fakat EFF, Apple gibi bir devin karşısında uzun süre yalnız kalmadı. EFF'ye beklenmedik şekilde Mozilla ve Skype'dan destek geldi. Her iki firma da, davaya dahil olmak için kendi raporlarını mahkemeye iletti bile.

Mozilla dilekçesinde iPhone'lardaki kilidin yasal olarak kaldırılması ve kullanıcıların kendi istedikleri uygulamaları özgürce yükleyebilmesinin önünün açılmasını istiyor. Adı dilekçe de geçmese de nedense bize Firefox'dan bahsediyorlar gibi geldi.

Skype ise iPhone kilitlerinin kaldırılarak kullanıcıların, zararlı olmayan her türlü yasal yazılım ve hizmeti rahatlıkla kullanabilmeleri gerektiği yönünde görüş bildirdi. Bahsettikleri örneğin IP üzerinden düşük ücretli görüşme yapılmasını mümkün kılan bir hizmet olabilir. Skype VoIP gibi...

Her ne kadar Mozilla ve Skype, kar amacı gütmeyen EFF'nin tarafında yer alsalar da görünüşe göre onların birinci amacı Apple'ın ayrıcalıklı ve bir o kadar da popüler telefonunun içine yasal olarak sızarak pastadan pay almak.

alıntıdır...
veteknoloji.com

xewor3g
21-02-2009, 01:40
Apple şu inadını bıraksa artık. Herkesi hasta etti. Fazla inat aşık usandırır derler ama bakalım artık. [:D]

Sylar
21-02-2009, 02:22
Microsoft gibi cezayı yiyecek sonunda rekabet kurulundan.

kenjimikee
21-02-2009, 12:38
umarım cezayı yer ve çatır çatır öder. sayesinde daha güzel bir tarayıcı, adam akıllı bir gps uygulamasından (tomtom) mahrum kaldık. bunlar benim bildiklerim sadece [gl=17.gif]

mesutfb2005
22-02-2009, 00:49
Bende acilmasini isterim ama o sorunsuz apple isletim sistemininde yara almasindan korkuyorum.