PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iPhone'da büyük bira kavgası

fantazi
16-10-2008, 12:33
iPhone şimdi de 12 milyon dolarlık bira davası ile gündemde. Peki, davanın sebebi ne?

Yaklaşık 3 ay önce, yayınladığımız haberimizde eğlenceli iki iPhone uygulamasından bahsetmiştik. Hottrix isimli bir grup tarafından geliştirilen iBeer ve iMilk adlı uygulamalar, teknoloji harikası iPhone'u bira ya da süt bardağı haline getiriyordu. 2,99 Dolar karşılığında satılan iki uygulama, uzun süre iTunes'un ilk 10 listesinde de yer bulmuştu.

Ama ne olduysa, Carling markasının sahibi ünlü bira üreticisi Molson Coors da benzer bir uygulama hazırlatıp iTunes'da bedava dağıtmaya başlayınca oldu. Hottrix yetkilileri, dev şirketi uygulamalarını kopyaladağı ve ücretsiz olarak dağıtarak kendilerini zarar soktuğu iddiası ile mahkemeye verdi. iPint isimli uygulamanın iTunes'ta dağıtılmaya başlanmasıyla birlikte satışlarının büyük darbe aldığı söyleyen Hottrix yetkilileri, zararları karşılığında 12.540.000 Dolar tazminat talep ediyor.

Dava dosyasına da geçen iddiaya göre dev bira üreticisi, ilk olarak Hottrix'in kapısını çalmış ve iBeer'in haklarını satın almak istemiş. Ancak Hottrix bu talebi reddedince, Molson Coors da İsveçli Illusion Labs'e iPint isimli uygulamayı hazırlatmış.

Dava henüz sonuçlanmış değil; ancak Hottrix'in Molson Coors karşısında daha şanslı olduğu söyleniyor. Bakalım iPhone cephesinde yaşanan ilginç bira savaşı nasıl sonuçlanacak?(alıntıdır www.hürriyet.com.tr)

blood
15-12-2008, 22:09
Yuhh be abicim dandik bir kısa videodan o kadar para kaldırıyorlar demek ki...

Kralleo
16-12-2008, 00:30
bu vidyo degil application sallayınca sallanıo ıcınce dokuluo fln ama dandıklık konusunda haklısın

blood
16-12-2008, 21:57
author=kralleo link=topic=652.msg9404#msg9404 date=1229380252]
bu vidyo degil application sallayınca sallanıo ıcınce dokuluo fln ama dandıklık konusunda haklısın

yok hocam ibear mı ne vardı bende öyle sallaması falan yok bira dökülüyor o kadar ipopcorn falan vardı hatta o da öyle onlar video, sallanmayla olmuyo ben denemiştim

fantazi
16-12-2008, 23:13
sen video olanları izlemişsin onların uygulama olanlarıda var [:'(]

odiksoz
23-03-2009, 15:36
ibeer ve imilk'in canlı olanı var.Sallayınca birşeyler oluyor falan.Ama sanıyorum diğerleri video.

fantazi
23-03-2009, 20:42
video larda var uygulamalarda sitede mevcut [:'(]