PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows'un kara yılı!

dr.oetker
07-01-2009, 17:35
Windows düşüyor, Mac OS ona gülüyor.

Aralık işletim sistemi kullanım oranları da geldi, eksik tamamlandı. İşte Windows'un 2008 karnesi.

İşletim sistemi pazarının en büyük oyuncusu olan Microsoft, yapılan ölçümlere göre Kasım ayında gözle görülür bir düşüş yaşadı ve çok uzun yıllardır ilk kez pazar payı %90'ının altına düştü. Araştırmalar düşüşün devam ettiğini ve Microsoft'un yılı da düşüşle kapadığını ortaya koyuyor. Kasım ayında %0,84'lük düşüş yaşayan Windows işletim sisteminin pazar payı, Aralık ayında %0,94 daha düştü ve son iki ay toplam %1,8 düşüşe ulaştı. 2008 içerisinde toplam pazar kaybı %3,1 oldu ve böylece Microsoft 2009'a %88,7'lik bir payla girdi.

İnternet sitelerini ziyaret eden bilgisayarların kullandıkları işletim sistemlerinin analizini yapan Net Applications Inc. tarafından tespit edilen bu oranlar tabi ki en çok Apple'ın işine yarıyor. Çünkü Windows'un kaybı, Mac OS X'in kazancı anlamına geliyor. Rakamlar da bunu doğruluyor. Aralık ayında %0,76 artış gösteren Mac kullanıcıları, toplamda %9,6'a ulaştı. Böylece Apple için çok önemli olan %9 barajı ilk kez aşılmış oldu. Aynı zamanda Apple %10 pazar payına ulaşmaya hiç bu kadar yakın olmamıştı.

Uzmanlar bu değişimlerde Vista'nın beğenilmemesinin payının yüksek olduğunu söylüyor. Bakalım Windows 7 bu gidişe dur diyebilecek mi?

Chip online