PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Genel Konular iTunes Library Yedeğini Alma.

SaTuSa
12-04-2010, 11:57
Özellikle bilgisayarına format atacak arkadaşların en çok sorduğu, "iTunes bilgilerime ne olacak?" sorusunun kısa ve kolay anlatımını sizlerle paylaşalım istedik arkadaşlar.

Bu sayede ister format öncesi yada istediğiniz bir zamada iTunes bilgilerinizi dilediğiniz gibi yedekleyip, sonrasında yedekten geri yükleyebilirsiniz.

** İlk işimiz iTunes'u açmak olacak :) Daha sonra iTunes klasörümüzün büyüklüğüne göre CD veya DVD hazır ediyoruz.

** Yedek Almak İçin...

http://img694.imageshack.us/img694/6938/screenshot20100412at110.png

1- Resimde de gördüğünüz gibi, "File/Library/Back Up to Disc" sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimde bulunan ekran açılıyor.

http://img689.imageshack.us/img689/1951/screenshot20100412at111.png

2- Bu ekranda bize yedek almamız için üç seçenek sunuyor...

iTunes Library ve Playlist'in tümüyle yedeğini alma.
Sadece iTunes'dan satın alınanların yedeğini alma.
Son yedek almadan bu yana olan değişikliklerin yedeğini alma.

Size hangi seçenek uygunsa onu seçip "Next" diyorsunuz.

http://img684.imageshack.us/img684/1951/screenshot20100412at111.png

3- iTunes'da üst bölmedeki bilgilendirme penceresinde size boş bir disk yerleştirmenizi söyleyen bir uyarı çıkacaktır. Burada elimizde bulundurduğumuz CD veya DVD yi yerleştiriyoruz. Yazım işlemi başlıyor ve aşağıdaki resim şeklinde devam ediyor.

http://img694.imageshack.us/img694/1951/screenshot20100412at111.png

4- İşlem yazım şeklinde devam ediyor ve bitiminde diski bize iade ediyor, etmezse de işlem bitince kendimiz çkarabiliriz... :)

** Almış olduğumuz yedeği geri yükleme...

1- iTunes'u açalım.
2- Yedeğimizin bulunduğu diskimizi bilgisayarımıza takalım.
3- Açık olan iTunes otomatik olarak diski görüp yedeğini kendiliğinden geri yüklesin... :)

İşlemlerimiz bu kadar, kolay gelsin... [:'(]

Bu rehber www.iKaynak.com (http://www.iKaynak.com) - SaTuSa tarafından yazılmış olup, iKaynak.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden başka yerde yayınlanamaz.

N!t£cn@klQw
12-04-2010, 12:52
güzel anlatım eline emeğine sağlık.

v_a_r_o_s
12-04-2010, 13:53
Eline sağlık abi [&:]

mesfito
12-04-2010, 23:59
benim merak ettiğim biz şimdi yedek almadan format attık pc ye bilgilerimiz gitti.Tekrar itunes u kurduğumuzda iphonedaki bilgileri itunes a geriyükleyemiyor muyuz?

placebo
13-04-2010, 00:42
Cihazinizi bilgisayara bagladiginizda cihaz adinin uzerine sag tusla tiklayip back up'i secerseniz rehberinizi, mesajlarinizi vs yedeklersiniz. Transfer purchases'i secerseniz cihazda yuklu olan uygulamalari bilgisayariniza aktarirsiniz. Bilgisayarinizda cihazinizdaki fotograflari klasor halinde herhangi bir programa da ihtiyac duymadan yedekleyebilirsiniz. Ismini su an hatirlayamadigim bir programla mp3'lerinizi alabilirsiniz. iFunBox gibi bir programla da videolarinizi falan yedekleyebilirsiniz. Yani her kaleme ayri program. Cok pratik degil mi :)

N!t£cn@klQw
14-04-2010, 07:47
çook placebo :)))))

SaTuSa
14-04-2010, 08:29
benim merak ettiğim biz şimdi yedek almadan format attık pc ye bilgilerimiz gitti.Tekrar itunes u kurduğumuzda iphonedaki bilgileri itunes a geriyükleyemiyor muyuz?

Cihazınızdan arkadaşımın dediği gibi bir backup alırsanızve bu back up dosyasını da format öncesi bir kenara alırsanız daha sonra yeniden kurulum yaptığınızda aynı klasörü aldığınız yere koyduğunuz zaman eski backup'ı kullanabilirsiniz. Zaten konuda anlatılan yöntem de sizin itunes üzerinde saklamış olduğunuz tüm verileri yedekliyor, haliyle de başka işleme de gerek kalmıyor.

Dirsehan TÜR
14-04-2010, 19:03
Cd yerine flash'a yedeklemek gibi bir şey söz konusumu peki ?

SaTuSa
14-04-2010, 21:35
Öyle bir durum olsa düşünmeden onu da anlatırdım ama maalesef.....

tria_mera
22-04-2010, 23:28
merhaba bilgisayara format atıldı ve yedek almamıstım Transfer purchases Bastıgımda yedeklemıyor Direk kapanıyor sorun ne olabılır?:S

placebo
23-04-2010, 01:14
Authorize yapmadıysanız sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

byEFSaNE19
07-05-2010, 01:29
Aciklama icin tesekkürler..

dorukzorlu
06-09-2010, 14:03
merhaba. benim en çok önemsediğim şey şarkı isimleri. yani itunes'daki bütün bilgiler kaybolsa bile sonuçta hepsi bilgisayarda olduğu için geri atabilirim. ama biraz takıntılı bir insan olduğum için bütün şarkı ve sanatçı isimlerini düzenlemiştim itunes'ta. önemli olan onlar yani bu yöntemi kullanınca yedeklenen şeyler geri yüklendiğinde isimlerinde bir değişiklik oluyor mu?

yani demek istediğim şey bi şarkıyı indirince ismi saçma sapan bir şey olur ya, onları itunes'ta düzenledim ama bilgisayardaki halleri hala o isimlerle. itunes bilgisayardaki isimleriyle mi yedekliyor yoksa itunes'taki isimleriyle mi yedekliyor?

TRacker
06-09-2010, 14:35
evet o saçma sapan isimleri bilirim by_X yazar kimisinde falan ama siz onları itunesda düzenlediğiniz zaman şarkı o saçma isimlerle duruyor gibi görünse de ayarladığınız şekildedir aslında...yani birgün ipodunuz sıfırlandığında ve şarkı yedeklediklerinizi tekrar ipoda yüklediğinizde ayarladığınız isimlerle karşınıza çıkarlar ;)

dorukzorlu
06-09-2010, 14:52
tamam o zaman güzel. :) bu arada bi sorum daha var bi dvd'ye sığmazsa ne oluyor? ikinci bi tane takınca kaldığı yerden devam ediyor mu

TRacker
06-09-2010, 14:55
karşılaşmadığım için bilmiyorum o durumu ancak bence güzelce ayarlar onu,sorun olmaz yani 2.dvd ile part2 diye devam eder bence :)

emperor007
29-09-2010, 15:07
backup için authorize yapıcam fakat 2 bilgisayarda yapamazsın diyo diğer bilgisayarı servise verdim onu beklemem mi gerekiyo? yada authorize yapmak için ne yapmalıyım?

SaTuSa
29-09-2010, 15:30
5 bilgisayara kadar aynı anda yapılabilir. Eğer 5 hakkınız doluysa o yüzden hata veriyordur. iTunes hesabınıza giriş yapıp kaç bilgisayarda kayıtlı olduğunu kontrol edin...

emperor007
29-09-2010, 16:20
kaç bilgisayarda kayıtlı olduğunu nasıl kontrol edicem?

SaTuSa
29-09-2010, 16:39
iTunes'da sağ üst köşeden hesabınızı giriş yapın, hesabınıza girdiğinizde adres bilgilerinin altında yazar. Size hesabınızdan diye söylemiştim zaten, öncelikli olarak deneseniz daha iyi olacak...

sirkumsali
10-11-2010, 00:25
peki benim itunes kütüphaneyi Dye almıştım ben, C değil yani. format atsam gitmez galiba. program silineceği için herhangi bir sorun olur mu ki library e?

ByWanT
10-11-2010, 00:43
Eger D ye aldiginiz library güncel ise, formattan sonra itunesi kurar, kurduktan sonrada library yi tekrar olmasi gerektigi yere tasirsiniz.

sirkumsali
10-11-2010, 13:34
ben library i direk d ye aldım zaten cde yer olmadığı için. format atınca tekrar kurup itunes ü, itunes ten gösterirsem tekrar sorun olmaz heralde

emrahegrek
10-11-2010, 13:38
sorun olmaz...

zarsa
10-11-2010, 14:35
Oyunun save dosyasını yedeklemek gibi duşunun bunu, bir farkı yok geri attiginizda yeniden görünür...

netkit
10-11-2010, 23:04
Ben itunes u c ye kurmustum fakat simdi c de yer kalmadi.library i D ye tasimam gerekiyor bir problem olurmu senkronlamada filan ?15gb promram video ve pod var.bayramda yeniden kopyalamayla ugrasmam istemiyorum.dokunma kalsinmi dersiniz,yoksa sorun olmaz mi?

SaTuSa
10-11-2010, 23:05
iTunes sync sırasında dosyalara ulaşamaz ve bu gayet büyük bir sorundur...

karadeve36
11-11-2010, 07:58
bende gecen gun denedigim bir olayi yazayim.Format atacaginiz zaman ituneste gidiyor malum ve iphone taktigimizda ekrandaki dizilim ve klasorleme ayarlarini bastan yapmak gerekiyor.bununla ugrasmak istemeyenler ise pcden my documets\my music\itunes icindekileri kopyalayin.formattan sonra itunes kurun ve kopyaladiklarinizi ayni yere atin.goreceksiniz ki itunes ayarlariniz oldugu gibi duruyor :) umarim isinize yarar...

dorukzorlu
02-12-2010, 01:15
Ben de format atmayı düşünüyorum da bir sorum daha olacak. Bildiğiniz gibi tek bi şarkıyı yerinden oynatınca itunes bulamayıp sorun çıkartıyor. Bu şekilde yedekleyince aynı problem oluşmuyor mu?

XANTHE
02-12-2010, 01:43
Formattan sonra iTunes müzikleri asla eskisi gibi sync etmez eğer yerleri değişirse. Backup müzikleri yedeklemiyor.

dorukzorlu
02-12-2010, 02:31
Format atınca tamamen silinecekler? Nasıl yerleri değişmeyecek anlamadım biraz açar mısınız ne yapmam gerekecek format atmadan önce? İsimlerinin değişmemesi ve sorun çıkarmaması için.

XANTHE
02-12-2010, 02:35
Arkadaşım ilk mesajda anlatılmış zaten, orda anlatılanları yapabilirsiniz.

http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/12398-itunes-library-yedegini-alma.html

dorukzorlu
02-12-2010, 22:55
İlk mesajda yazanı anladım zaten de formattan sonra yerleri değişirse asla eskisi gibi sync etmez falan dedin. Formatta yer değişmesi ne demek ki zaten hepsi silinecek ben harddiskten bi daha atıcam bilgisayara.

SaTuSa
02-12-2010, 23:07
iTunes library içerisinde yokmu sizin müzikleriniz, eğer orada varsa bu işlemi yapıp formattan sonra geri yüklediğinizde hepsini tekrar itunes library içerisine atar. tabii doğru şekilde yapmak gerek

dorukzorlu
04-12-2010, 02:34
Yani iTunes Library'de var mı dediğiniz sadece iTunes'un içine atmış olmak değil mi? Başka bir şey yapmam gerekiyor mu?

dorukzorlu
07-12-2010, 02:53
Benim anlamadığım nokta tamam her şeyi düzgün atsa bile formattan sonra ben müzikleri bilgisayara harddisk'ten yükleyeceğim tekrar. Itunes nasıl bulacak sonra o müzikleri? Hata vermez mi?

SaTuSa
07-12-2010, 10:25
iTunes library klasörünü bulup içerisine bakmayı düşündünüz mü hiç? Kullanıcı adı/Müziklerim/iTunes/iTunes Media gibi bir klasör dizini olmalı bilgisayarda oraya bir bakıp müzikleriniz içerisinde olup olmadığına bakarsanız bize de boş yere yorum yaptırmamış olursunuz..

dorukzorlu
07-12-2010, 21:20
Şu şekilde bir dosya var orda. Yfrog Photo : yfrog.com/4jddsdvj (http://yfrog.com/4jddsdvj)
Boşuna yorum yapmıyorsunuz öğrenmeye çalışıyorum o kadar müziğin ismini tekrar düzenlemek istemiyorum.

dorukzorlu
08-12-2010, 15:47
pes ettiler :/

SaTuSa
08-12-2010, 15:57
Kimsenin pes ettiği yok, biz nereden bileceğiz sizin ayrıca playlist mi oluşturduğunuzu yoksa müziğim sekmesine atıp albüm mü yarattığınızı. Müziklerim içerisindeki itunes dosyasının boyutuna bakın, eğer müziklerinizle beraber ortalama birbirini karşılıyorsa o zaman diğer dosyalarınızda şarkılarınızı silseniz bile zaten onlar oradadır yani kopyalamıştır. En azından bende öyle, yedek bir diskten aldığım müzikleri itunes librarde düzenlediğim için hepsi içerisinde duruyor haliyle alacağınız iTunes yedeklerinde de her zaman olacaktır. her geri yüklemenizde de en son alınan yedek yüklenecektir... Siz müzikle ilgili her yerin ve her şeyin görüntülerini koysanız yorum yapacak kişi tek seferde doğru dürüst açıklar. Durumu bilinmeyen bir şey için ne bizler sürekli anlatabiliriz, nede siz tam olarak öğrenebilirsiniz.

dorukzorlu
08-12-2010, 23:27
Tamam koymamı istediğiniz bi ss varsa koyarım ben de bilmiyorum ki bu library olayını. Yani back up to disc dediğimizde iTunes Library'deki müzikleri cd'ye kopyalıyor ve format attığımızda iTunes o library'den mi alıyor hepsini? Anladım galiba. (: Ama müziğim klasöründeki iTunes 'un boyutu 1.70 gb ama benim iTunes'taki müzikler 2.60 gb falan. Hepsinin oraya kopyalanması için files>library>organize library>consolidate files mı demem gerekiyor? Bu arada ben şarkıların isimlerini itunes'da üzerine çift tıklayarak değiştirmiştim hep. Library'de mi değiştirmeliyim yoksa doğru olan bu mu? Söz son sorum. :)

SaTuSa
08-12-2010, 23:43
iTunes üzerinden değiştirdiğiniz her bilgi Library klasörüne yansır... Müzikleriniz iTunes saol menüde Library kısmındaki Music içerisindeyse aynen Library klasöründen de kopyalanır.. Ben sadece orayı kullandığım için yedekleme tam olarak gerçekleşiyor her seferinde, ve değiştirdiğin tüm bilgilerde yansır, isim, çeşit, bölüm, şarkı numarası, albüm adı, albüm kapağı vs vs vs vs

dorukzorlu
08-12-2010, 23:51
Tamam çok teşekkür ederim. Sanırım müziğim klasöründeki dosyayla iTunes'taki müziklerin boyutu aynı olmuyor.

Afanasyevo
10-12-2010, 15:14
Hayır. iTunes bir anlamda müzik listesi görevi görüyor. Müzikler yine bilgisyarında belirttiğin yerde depolanıyor.

SaTuSa
10-12-2010, 15:21
Hayır. iTunes bir anlamda müzik listesi görevi görüyor. Müzikler yine bilgisyarında belirttiğin yerde depolanıyor.
Benim bilgisayarımda iTunes library harici hiçbir yerde müzik yok. Listeleri düzenlediğim anda hepsini albüm olarak alıyor ve bende diğerlerini siliyorum.

Afanasyevo
10-12-2010, 15:33
Benim bilgisayarımda iTunes library harici hiçbir yerde müzik yok. Listeleri düzenlediğim anda hepsini albüm olarak alıyor ve bende diğerlerini siliyorum.

Nasıl oylama yapabiliyorsun peki ? Mesela az önce bir düzenleme yaptım ve daha sonra albümün bulunduğu klasörü farklı bir birime attım. library' den oylama yaptım ama parçaların yanında ünlem işareti belirdi ve yeni attığım klasörü gösterene kadar da gitmedi. Aşağaıdaki son hali mesela;

http://img23.imageshack.us/img23/2951/itns.jpg

SaTuSa
10-12-2010, 15:44
Ben şarkıları klasörleri sadece iTunes üzerine sürükleyip bırakıyorum ve kafama göre düzenliyorum, daha sonra da eklediğim tüm şarkıları albümleri masaüstünden siliyorum ancak aşağıda gördüğün gibi hepsi iTunes library klasöründe music klasörüne gitmiş oluyor, her yedekleme işleminde de buradan alıyor... ayrıca oylama vs işlemleri de gayet rahat oluyor daha hiç hata almadım ben şimdiye kadar...

http://img149.imageshack.us/img149/3319/screenshot20101210at341.png

Afanasyevo
10-12-2010, 15:57
Ben bulamadım iTunes içinde parçalarımı ve sorunun nedenini biraz düşündüm. Sanırım ben yeni bir müzik listei yaratarak oun içinden Library de görünmesini sağladım. Yukarıda paylaştığım itunes görüntüsüne bakarsan sol en altta "müziklerim" klasörünü göreceksin. İkimiz de farklı yol izleyerek işlem yapıyoruz dmeek ki :) Bu arada Borsa ayvayı yedi yahu... :))

SaTuSa
10-12-2010, 16:01
Sen playlistten yola çıkıyorsun ama o zaman zaten hiçbir şeyi istediğin gibi yedekleyemezsin. Ben direkt olarak Library bölümünden çalıştığım için her zaman her şey elimin altında başka yerden silsem bile her daim yedeklenmiş haldeler... Biliyoruz ki konuşuyoruz bu kadar zamandır :) Zaten o yüzden sürekli olarak library klasörü üzerinden konuşuyorum, yoksa kullandığın müzikler bilgisayarında sürekli durmak zorunda.. gerçi böyle de duruyor ama farklı yerden yönetime gerek kalmıyor, her şey tek yerden ve tek yolla yönetiliyor. yok yeri değişecek o oldu bu gitti falan da yok.. yedekle gitsin yani.. [&:]

Afanasyevo
10-12-2010, 16:05
Haklısın öyle yapmam yararımadır gözüküyor. Teşekkürler Şahin ;)

iphone 3gs
17-01-2011, 01:51
ya bnm sorum daha önce de sorulmus ama bn anlayamadım.o yuzden bir daha sormak istiyorum.bnm c'de yer kalmadıgı için itunes library d'ye almak istiyorum.nasıl yapabilirim??tesekkurler

XANTHE
17-01-2011, 02:03
ya bnm sorum daha önce de sorulmus ama bn anlayamadım.o yuzden bir daha sormak istiyorum.bnm c'de yer kalmadıgı için itunes library d'ye almak istiyorum.nasıl yapabilirim??tesekkurler

itunes library i bi yere kopyalayın ve itunes i kaldırıp d sürücüsüne kurun ve yeni olşan library ile eski kopyaladığınızı değiştirin.