PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Firmware Nedir? Nasıl Yükseltilir - Düşürülür?

Sayfa : [1] 2

[JW]
10-09-2008, 16:42
Firmware Nedir? Neden Güncelleme Yapılır?

Bu başlıkta firmware sürümü nasıl düşürtülür yada yükseltilir konularına beraber bakacağız.Öncelikle iPod'unu yeni alanlar için firmware hakkında bir kaç bilgi verelim.

Firmware nedir?
Firmware,Türkçe de tam olarak karşılığı olmayan bir terimdir.Şöyle açıklamaya çalışırsak,firmware cihazların düzgün çalışması için firmaların çıkarttığı bir takım yazılımlardır diyebiliriz.Bizim iKaynak.com forumunda bahsettiğmiz firmware ise Apple firmasının iPod Touch, iPhone ve iPad için çıkarttığı yazılımlardır.

Neden firmware sürümünü güncelliyoruz? Aralarında ne gibi farklar var?
Çıkan bu yazılımlar sayesinde iPod'unuzda bir takım güncellemeler yapılır.Bu güncellemeler ile bazen çeşitli hatalar giderilir,bazen yeni özellikler eklenir,bazen de hızlandırma amaçlı düzenlemeler yapılabilir.Yani kısacası firmware iPod'u daha iyi kullanabilmemiz için çıkartılan yazılımlardır diyebiliriz.Bu yüzden iPod'u daha iyi ve performanslı kullanabilmek için firmware sürümünü güncelliyoruz.

Firmware sürümünü güncellemesem olur mu?
Evet firmware yükseltmeden de iPod'u kullanabilirsiniz.Fakat dediğimiz gibi yapılan bir takım güncellemeler eksik kalır.Mesela iPod Touch için çıkan ilk firmware sürümlerinde mail,maps,weather.. gibi bazı uygulamar mevcut değildi.Bu uygulamalar daha sonra yeni firmware ile birlikte geldi.Kısacası bu ve bunun gibi değişliklerden yararlanmak için firmware'ı güncellemeniz gerekiyor.

Peki hangi firmware sürümünü kullanmalıyım?
Hangi firmware sürümünü kullanacağınıza gelirsek,yeni çıkan firmware sürümlerini hemen kullanmak pek mantıklı değil aslında.Çünkü firmware ilk çıktığında bir takım şeylerin oturması gerekiyor.Bazen sorunlu çıkabiliyor,bazen jailbreak yöntemi hemen çıkmıyor.Bu yüzden biraz sabretmek lazım.Yani hemen çıkar çıkmaz yeni firmware sürümünü güncellemenizi tavsiye etmiyoruz.Özellikle jailbreak yapanların bu konuda dikkat etmesi lazım.Çünkü her sürümün jailbreak yönetmi farklı olduğu gibi,bazı firmware sürümlerinde jailbreak işlemi hiç yapılamıyor.

Firmware Sürümü Nasıl Yükseltilir,Nasıl Düşürülür?

Evet iPod'u yeni alan için bir takım genel bilgi verdikten sonra,şimdi biraz daha detaya inelim.

Unutmayın,firmware sürümünüzü yükseltirken yada düşürürken, (Restore butonunu kullandığınızda) iPod'unuzdaki müzik-video vb.. tüm bilgileriniz silinecektir.

http://img23.imageshack.us/img23/6281/0000000u.png

Kullandığım Firmware sürümünü nerden öğrenebilirim?
Öncelikle yeni firmware yüklemek için,doğal olarak kullandığınız firmware sürümünü bilmeniz gerekiyor.Bunu öğrenmek için iTunes programını çalıştırın.iPod'unuzu bilgisayara bağlayın ve soldaki menüden "Devices" bölümündeki iPod'un üstüne tıklayın.Resimde gördüğünüz yerden firmware sürümünüzü öğrenebilirsiniz..

Firmware sürümünü nasıl yükseltebilirim yada nasıl düşürebilirim?
Öncelikle firmware yükseltmek yada düşürmek için gerekli olan firmware yazılımlarını indirmeniz gerekiyor.İndirmeniz gereken tüm yazılımları "İndirme Merkezi" konusunda bulabilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken iki nokta var.Birincisi hangi cihazı kullanıyorsanız ona göre yazılımı indirmeniz gerekiyor,ikincisi ise hangi sürümü kullanacaksnız o sürümün yazılımını indirmeniz gerekiyor.

http://img8.imageshack.us/img8/9941/1111111x.png

Gerekli yazılımı indirdikten sonra iPod'u DFU moduna alın.(http://www.ikaynak.com/forum/21-genel-konular/13-dfu-moduna-manuel-olarak-girme.html) Daha sonra iTunes programını açın.Şimdi Shift tuşuna basılı tutarak,resimde işaretli olarak gösterilen Restore butonuna basın ve indirdiğiniz yazılımı gösterin.Evet bu kadar.Şu an firmware sürümünüz güncelleniyor.Artık işlemin bitmesini bekleyeceksiniz.

http://img14.imageshack.us/img14/6220/2222222222g.png

Yaklaşık 10-15 dk sonra güncelleme bitecek ve karşınıza resimdeki ekran gelecek.Az sonra iPod kapanıp tekrar açılacak ve tebrikler sürümü güncellediniz.İşlem bundan ibaret..

Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta daha var.Eğer 2.x.x firmware güncellemesi yapacaksanız,iTunes programının 7.7 veya üstü versiyonlarını kullanmanız gerekiyor.Aynı şekilde 3.x firmware güncellemeleri için de iTunes 8.2 ve üstü, 4.x firmware güncelleleri için de iTunes 9.2 ve üstü kullanmanızda yarar var.iTunes sürümünüzü öğrenmek için,iTunes programını açın.Üstteki menüden Help --> About iTunes tıklayın.Burdan sürümünüzü öğrenebilirsiniz.

Eğer herhangi bir hata ile karşılaşırsanız, "Sorunlar | Çözümler" bölümüne danışabilirsiniz.

Bu yazı www.iKaynak.com - [JW] (http://www.ikaynak.com) tarafından yazılmış olup, iKaynak.com'a aittir.Kaynak gösterilmeden başka yerde yayınlanamaz.

kimyager
28-09-2008, 14:57
firmware programlarını nerden indirecem indirme merkezi nerede ben bulamadım bide indirdiğimiz firmware programları nereye ve nasıl gösteriyoruz
[gl=4.gif]bide firmware yi yükseltmek applenin izin verdiği birşeymi ıpod a bişey olmaz dimi [gl=4.gif]

Evolution
28-09-2008, 15:09
Hayır son sürüm 2.1 şu an.

Nevan
28-09-2008, 15:20
Hmm . Tmm onu kuruyorum o zaman.

İpocıl
03-10-2008, 00:51
Arkadaşlar bende olmadı.Ne yapmam lazım 1.5 sürümünü nasıl 2.1 falan yapıcam biriniz anlatsanız lütfen...

[JW]
03-10-2008, 13:52
author=İpocıl link=topic=128.msg1037#msg1037 date=1222984291]
Arkadaşlar bende olmadı.Ne yapmam lazım 1.5 sürümünü nasıl 2.1 falan yapıcam biriniz anlatsanız lütfen...

Kardeşim yukarıda resimli olarak anlattık.Daha nasıl anlatacağız yahu. [:)] Yukarıdaki işlemleri aynen yapacaksınız olay bundan ibaret.Şimdi siz işleme başlayın daha sonra takıldığınız yer olursa orayı yazın.Yapamadığınız yer neresiyse,nerede takıldıysanız yazın bizde ona göre yardımcı olalım.. [:'(]

buket
05-10-2008, 00:25
arkadaşlar ben 2.1.1 i 2.1 e düşürmeye çalışıorum..fakat sürekli aynı uyarıyı alıyorum "ipod couldnt be restored,an unknown error occured" ve sonrada recovery modunda kalıyo alet..dosyanın uzantısı doru ve itunes8 kullanıorum...sorun ne anlamadım

[JW]
05-10-2008, 00:33
Sürümü düşürürken DFU moduna alıyormusunuz?

buket
05-10-2008, 00:54
evet 4-5 seferdir deniorum degisen bişe yok..DFU moduna almada da sorun oldunu sanmıorum çünkü manuel olarak alıorum ve aynı forumda anlatıldıgı gibi yapıorum..anlamadım sorunun ne oldunu [gl=22.gif]

nascobar
05-10-2008, 01:11
yaptığın işlem bir şekilde yarıda kalıyor yada dfu moduna tam olarak alamıyorda olabilirsin dfu moduna manuel olarak ilk denemede yapamayabilirsinde.

ayrıca cihazın ile pc arasında herhangibir usb uzatması vb gibi kablo kullanmadan doğrudan usb slotuna giriş yaparak dene umarım başarırsın..

birde cihazın ilk 5 hanesini yazarsan hangi hafta üretilmiş ona bakalım 45.haftadan sonra üretilen cihazlarda bağzen bu problem olabiliyor.

buket
05-10-2008, 01:24
author=nascobar link=topic=128.msg1225#msg1225 date=1223158316]
yaptığın işlem bir şekilde yarıda kalıyor yada dfu moduna tam olarak alamıyorda olabilirsin dfu moduna manuel olarak ilk denemede yapamayabilirsinde.

ayrıca cihazın ile pc arasında herhangibir usb uzatması vb gibi kablo kullanmadan doğrudan usb slotuna giriş yaparak dene umarım başarırsın..

birde cihazın ilk 5 hanesini yazarsan hangi hafta üretilmiş ona bakalım 45.haftadan sonra üretilen cihazlarda bağzen bu problem olabiliyor.

valla dfu moduna alırken karşılaşmam gereken şeyler oluyor tek tek sırayla...uzatma olmasın derken ne demek istedin anlamadım..beyaz kablo ile usb girişine takıorum..başka bi yolumu varki birde 5 hane derken seri numarasınınmı ilk 5 hanesi demek istedin ? kusura bakmayın fazla şey bilmediğim baya belli oluyor [gl=4.gif]

kaancakir
05-10-2008, 08:54
1.1.2 ipd touch kullanıyorum versionu 2.1 yapmak.
Ama bir türlü hangi dosyayı indiriceğimi anlamadım yardımcı olabilirsenz cok sevinirim ? [gl=4.gif]

altayda
05-10-2008, 14:28
author=kaancakir link=topic=128.msg1235#msg1235 date=1223186092]

1.1.2 ipd touch kullanıyorum versionu 2.1 yapmak.
Ama bir türlü hangi dosyayı indiriceğimi anlamadım yardımcı olabilirsenz cok sevinirim ? [gl=4.gif]

kardes indirme merkezinden ipod touch firmware başlığının altından 2.1 i indir itunesı aç shift tuşuyla aynı anda restore tuşuna bas ve indirdiğin dosyayı seç bu kadar...

bu da indirme merkezinin link i

http://www.ikaynak.com/forum/showthread.php?t=5

kaancakir
07-10-2008, 11:11
Hala bi jb yapamamış durumdayım günlerdir :(

1.1.2 versiyona sahiptim.2.1 i denerken hata verdi ve itunesdan direk restore diyince 1.1.5 versiona dönmüs bulundum.
Suan tekrar 2.1 i deniorm ama direk kendiliğinden dfu die sagda kendiliginden cıkıo ? dfu moduna almasamda ? bu normalmi ?
Ve hata aynen devam ediyor.

2.1 e almadan önce 1.1.1 e düsürmek gerekiyormu acaba?
Yoksa direk 2.1e cevirilmesi mi gerekiyo bir türlü yapamadım cıldırmak üzereyim lütfen kısa sürede yardımcı olursanız sevinirim [gl=8.gif]

[JW]
07-10-2008, 11:41
author=kaancakir link=topic=128.msg1469#msg1469 date=1223367098]
Hala bi jb yapamamış durumdayım günlerdir :(

1.1.2 versiyona sahiptim.2.1 i denerken hata verdi ve itunesdan direk restore diyince 1.1.5 versiona dönmüs bulundum.
Suan tekrar 2.1 i deniorm ama direk kendiliğinden dfu die sagda kendiliginden cıkıo ? dfu moduna almasamda ? bu normalmi ?
Ve hata aynen devam ediyor.

2.1 e almadan önce 1.1.1 e düsürmek gerekiyormu acaba?
Yoksa direk 2.1e cevirilmesi mi gerekiyo bir türlü yapamadım cıldırmak üzereyim lütfen kısa sürede yardımcı olursanız sevinirim  [gl=8.gif]

Arkdaşım yapmanız gereken işlem oldukça basit.

-iPod'u usb den bilgisayara bağlayın
-Dfu moduna alın
-Yukarıda yazılan şekilde 2.1 sürümüne restore yapın.

Hiçbir hata vermemesi lazım.Eğer bir hata verirse Sorunlar | Çözümler bölümüne yazın..

blood
19-10-2008, 21:23
shift restore demeden önce dfu moduna almalı mıyız? açıklamada öyle birşey yazılmamış

[JW]
19-10-2008, 21:30
Eskiden dfu moduna almadan da restore yapabiliyorduk.Fakat 2.1'e çıkarken yada tekrar 2.1 için restore yaparken dfu moduna almak gerekiyor.

blood
19-10-2008, 21:38
Vallahi az önce restore etmiş bulundum ama dfu ya almak gerektiğini bilmiyordum o yüzden direkt shift restore dedim yani dfu ya almadım ama oldu şuanda 2.1 alet...

[JW]
19-10-2008, 21:40
Genel itibari ile dfu moduna almadığımız zaman çok sorun çıkıyor.Siz de nasıl çıkmamış hayret.[:D] Neyse eğer işlem bittiyse sorun yok. [:'(]

blood
19-10-2008, 21:43
Yani oldu gibi aletin menüsü tamam iTunes da tamam görünüyor İnşallah jb yaparken sorun yaratmaz...Bakacam şimdi....

alihan11
22-10-2008, 13:45
kardes bu update gibi bişeymi? yani mesela iphone aldım 0 daha aldım pc ye yerleştirdim itunes acınca fimware gelirmi güncelle gibisinden? bide hızlı restore varmı iphonun icinden hızlı format gibi

Evolution
22-10-2008, 14:54
Evet eğer firmwarei yükseltirseniz update'de denebilir.iPhone alıp ilk kez PC ye bağladığınızda eğer cihazın üzerinde yüklü olan sürümden daha üst sürüm varsa size bildirir ve yüklemek isteyip istemediğinizi sorar.

iPhone içinde restore değilde ayarları ve içerikleri sıfırlama kısmı var.Bi nevi fabrika ayarlarına dönüş gibi.

ham-mus
24-10-2008, 12:00
mrb ya ben daha 2 gün önce ıpodu aldım ve itunese girip şarkı koymaya geldiğimde bana sürümümün 2,1,1 oldugunu gösteriyor herkes bu sürüme yükseltiyor ama benimki zaten öyle yinede güncelleme yapmalımıyım ..;?

[JW]
24-10-2008, 12:05
Forumumuzda firmware 2.1 için jailbreak yöntemleri mevcut.Jailbreak için en performanslı firmware sürümü şu an 2.1.Bu yüzden jailbreak yapacaksanız 2.1'e düşürmeniz gerekiyor.

Bu arada iPod Touch 2G mi 1G mi kullanıyorsunuz?

ham-mus
24-10-2008, 12:37
2 g yada 1 g oldugunu nerden öğrencem ..  [gl=22.gif]

ve anladıgım kadarıyla siz yükseltmeyi anlatmışsınız 2,1,1 versyonu nasıl 2,1 düşürcem ? uğraştım ama yapmaıdm .. [gl=22.gif]  bu soruyada bi cvp alsam  [gl=12.gif]

tmm tmm düşürmeyi anladım indirme merkezinden 2,1 sürümünü indircem ? yanlışmıyım ? :)

[JW]
24-10-2008, 12:45
Buradan 2G mi diye bakın.Eğer 2G ise hiç boşuna sürümü düşürmeyin,çünkü jailbreak yapılamıyor..

http://www.ikaynak.com/forum/ipod-touch-2g-t388.0.html

ham-mus
24-10-2008, 13:06
2 g derken 2. nesil demek istemişsinz yapmayın nasıl olmaz jailbreak nasıl 1. de oluyor bunda olmuyorrr :| bişeylşer olmalı ?????? lütfen :| 2 gündr msni nasıl yükeyebilrim diye düüşünüp duruyordum şimdi bunu dedinz :|

nascobar
24-10-2008, 13:12
Arkadaşım 1g'lerde jailbreak işlemi sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor.Fakat 2g'lerin yeni piyasaya sürülmesinin ardından suan için hala jailbreak yöntemi bulunamadı bu jailbreak yapılamıcağı anlamına gelmiyor ama biraz sabretmelisin.

ham-mus
24-10-2008, 13:14
o zaman sitede buldugum jailbreak yöntemlerini boşuna denemiyim diyosunuz öylemi ..? peki denersem ıpod ta bi sorun oluşurmu yani 1 g için verilen jailbreak yükleme yöntemlerini 2 g için aynı şekilde yüklersem ıpod ta sorun oluşurmu ?

nascobar
24-10-2008, 13:17
Suan için biraz sabretsen daha iyi olur lakin 1g için bulunan yönergeler ile 2g cihazınızda jailbreak yapmanız mümkün değil.

ham-mus
24-10-2008, 13:25
peki tamm çok tşk ederim bilgiler için son bi sorum daha olacak tahminen ne kadar sabretmeliyim ?

[JW]
24-10-2008, 13:53
author=ham-mus link=topic=128.msg2817#msg2817 date=1224843284]
o zaman sitede buldugum jailbreak yöntemlerini boşuna denemiyim diyosunuz öylemi ..? peki denersem ıpod ta bi sorun oluşurmu yani 1 g için verilen jailbreak yükleme yöntemlerini 2 g için aynı şekilde yüklersem ıpod ta sorun oluşurmu ?

nascobar güzel bir şekilde açıklamış ama ben tekrar yazayım.Aşağıdaki linkte yazdık kardeşim,2G yani 2.nesil için henüz jailbreak yapılamıyor.Bu yüzden şimdilik AppStore dan ücretsiz uygulamaları yükleyerek idare edin.İleride jailbreak yöntemi çıkınca tüm üyelerimize otomatik mail ve özel mesaj ile bildireceğiz...

http://www.ikaynak.com/forum/ipod-touch-2g-kullananlarin-dikkatine-t654.0.html

ham-mus
25-10-2008, 01:29
hepinize teker teker tşk ederim :) ii çalışmalar :)

ham-mus
25-10-2008, 02:10
tekrar ben :D belalınz [;)] bişey diyecem JW sen demiştinki bana şimdilik appstoreden ücretsiz programlarla yetinmelisin die

ii hoş güzelde az önce başka bölümde şunu yazmışsn nerde oldugunu hatrlamıyorumda yazıda şu vardı

2g ıpodlar için jailbreak henüz yapılamıyor ama appstore dan programları yükleyebilrsnz bişeyler daha vardı ama sonrada şunu eklemişsin bu prgramları kullanmanız için jailbreak yüklü olmalı işte burda kafam karıştı zaten jailbreak olmuyoki nasıl appstoreden indirdiğimizi kullanacaz illaki yüklemeliisnz diyosun 2g de yüklenmediğini sölemiştin bu konuda:S kafam karıştı anlayacağın ? açıklığa kavuştursak ?

+ artı ben restore yaptım ıpodu daha önce yapmıştım bana ıpod software update geldi .. güncelliyor dedim kalsın bakalım güncellesin dedim sonra hata vermişti aman dedim yükleme ne olcak .. az önce tekrar restore ediyim dedim yine böyle bişey çıkacakmı diye ewt yine update oluyor tmm dedim yüklemeye devm ediyor eğer hata çıkarsa ne oldugun yazarım ;) da normalmi restoreden sonra update yapması??

[JW]
25-10-2008, 02:15
Kardeşim onu nereye yazdığım önemli.Mutemelen kırılmış AppStore uygulamaları ile ilgili bir bölüme yazmışımdır.Kırılmış uygulamaları yüklemek için jb şart. [:)]

Ama AppStore dan free uygulamaları yükleyebilirsiniz.Önce ücretsiz bir iTunes hesabı alın.(Tüyo Merkezine bakın.)
Sonra iPod'dan AppStore uygulamasına girip,istediğiniz ücretsiz uygulamayı kurun..

ham-mus
25-10-2008, 02:17
[:)] araştırırım tşk :)

ha ama şu restore işi için bişy demedin ?:S

muzo_378
26-10-2008, 12:40
ya bu işlemler yaparken internet açık kapalı kalması farkeder mi?

[JW]
26-10-2008, 12:53
Anlattığımız şekilde yaparsanız internetin bağlı olması yada olmaması farketmez arkadaşım.

muzo_378
26-10-2008, 13:43
ya yardım edermisiniz aynen bunları yapıcaktım 2.1 e geçmek için dfu moduna aldım almamla birlikte ituneste şu yazı çıktı.bide itunes dfu moduna alırken açıktı oondan mı acaba.
işte bu hata iphone u dfu moda alınca
'''''itunes could not contact the ipod software update server because you arent connected to the internet'''''' evet bu yazı çıktı sorun ne olabilir.

Evolution
26-10-2008, 13:47
Internet bağlantın olmadığı için o hatayı alıyorsun.

muzo_378
26-10-2008, 13:54
shift e basıp restore yapıp klasörü gösterecektim ama ipsw klasörünü bulmuyo daha doğrusu indirdiğim dosya gözükmüo rar dosyası olarak indirmiştim napıcam şimdi açmıştım bide şu an hala ordaım acil yazarsanız sevinirim.

Evolution
26-10-2008, 14:01
İndirdiğin sayfada şöyle bir not var dostum okudun mu ?

NOT: Eğer firmware uzantısı .zip olarak inerse, kendiniz .ipsw olarak değiştirin yoksa kullanamazsınız.

Uzantıyı değiştirirken;
Windows Gezgini --> Araçlar --> Klasör seçenekleri --> Görünüm --> "Bilinen Dosya Uzantılarını Gizle" seçeneğinin yanındaki işareti eğer işaretliyse kaldırın.Daha sonra normal dosya adını değiştirdiğiniz gibi sonuna .zip yerine .ipsw yazın.

balkan
29-10-2008, 09:46
ben soylenenlerı aynen yaptım ancak hata veriyor "An unknown error occurred(1403)" yardımcı olursanız sevinirim... ayrıca dfu modundan cıkmak ıcın usb den cıkar ve 10 sn acma ve home dumesine bas demissiniz eski haline donmesi icin bastım ama hala ilk aldıgında ıtunese baglamadan cıkan cd kablo ve ok işareti var ekranda...

canyazgan
02-11-2008, 21:41
arkdaşlar kusura bakmayın aranıza yeni katıldım ve yeni ipod touch geldi amerikadan 1g biliyorum basit bi soru olucak ama yanıtlarsanız teşekkür ederim dfu moda nasıl alıyoruz?

[JW]
02-11-2008, 21:51
Arkadaşım öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Böyle durumlarda "Arama" özelliğini kullanabilirsiniz. DFU yazıp aratın.

Bunun dışında Tüyo Merkezine bakmadan soru sormayın arkadaşlar.Yeni üye olanlara özel mesaj gönderiyoruz ve bu konuyu belirtiyoruz.Lütfen kurallara uyun.. [gl=6.gif]

sener35
12-11-2008, 22:10
bu konuda anlatılanları harfi harfine yaparsanız sorun çıkmayacaktır arkadaşlar.nitekim biraz önce yaptım ve 1.1.4 olan sürümümü şu an 2.1 yapmış bulunuyorum.çok teşekkür ediyorum emeği geçenlere.başka sitelerde araştırırken bu siteyi önerdiler ve gerçekten de anlatım olarak,kaynak olarak,bilgilendirme ve yardım olarak muhteşem bir site.yeni üye olan veya benim gibi yeni ipod sahibi olanların dikkatli bir şekilde okuyup anlamalarını tavsiye ederim.
eee artık sürümümüzü güncellediğimize göre sıra jailbreak e geldi.tekrar teşekkürler [:'(]

alpertunga
16-11-2008, 16:11
eline sağlık kardeş güzel bir çalışma foruma yeni üye oldum ve aradığım her şeyi buldum güzel anlatımınızla da uyguladım her şey için teşekkürler :)

EagLe
23-11-2008, 19:47
author=idillo link=topic=128.msg6236#msg6236 date=1227450734]
merhabe 2.2 yi yükledm 2.1 e düsürmek istiyorum sölediklerinizi aynen yaptm yüklerken hata verdi
The iphone "İPhone" could not be restored. An unknown error occured (1013). şekl,nde bir uyarı verdi ne yapmam gerekiyo acaba??

Arkadaşım lütfen biraz araştırınız forumu.
http://www.ikaynak.com/forum/iphone-3g-firmware-22den-21e-dusurme-t1376.0.html

shekil_cojuk
19-12-2008, 03:33
ıpod umu alalı 2 gun oldu bunca ınsanın bu kadar sorunu oldugu ıcın acıkcası tırsdım su olaydan ama ıpod unsu ankı halı mp3 calar napsam bılmıorum :d

kenjimikee
19-12-2008, 10:33
şuradaki (http://www.ikaynak.com/forum/ipod-touch-genel-inceleme-t514.0.html) üçüncü mesajı ipod'u aldığım ilk günlerde yazmıştım. şimdi bu site sayesinde alette karşılaştığım sorunları çözüyor, hatta çözdüğümde keyif alıyorum. herşey kolay sen şuradan (http://www.ikaynak.com/forum/ipodumu-yeni-aldim-nereden-ba351layaca287im-t296.0.html) bir başla bakalım. gelir gerisi. (:

xxsekocanxxx
04-01-2009, 17:53
abi yukarıda anlatıldıı gbi dfu moduna aldım manul almadım programdan aldım anlatıldıı gbi shift-restore yaptım ama olmadı could not hatası werio sürekli bi yardım

sinannn23
10-02-2009, 18:03
Şimdi şöyle bir hata oluyor bence = İpodu dfu moduna aldım tamamen.Ancak itunes'u tekrar açarken ipodu görmüyor.Görmemesi nedeniyle sürüm düşüremiyorum yani shift+restore ye basamıyorum.Başka bir yok varmı acaba?

Misafir.
10-02-2009, 18:04
dfu moda alamıyorsunuzdur.

sinannn23
10-02-2009, 18:05
alıyorum bilgisayar tanıyor ipodu.Ses geliyor hatta.Ama itunes bir türlü görmüyor

Misafir.
10-02-2009, 18:07
itunesi kaldırın tekrar kurun

melankolia1
09-03-2009, 23:08
herşey çok güzel giderken 15 dk sonra hata verıyor 1,1,5 i 2,2 ye yükseltmeye çalısıorum ama dediim gibi 15 dk sonra hata verıyo güzelce DFU modada alıyorum ama nafile ilk başta hata 3ü veriyodu şimdi 13ü verıyo yardım pleas=/ (ıtunes 8)

fantazi
09-03-2009, 23:21
1.1.5 i önce 1.1.4 e düşür sonra 2.2 yükle [:'(]

melankolia1
09-03-2009, 23:23
author=fantazi link=topic=128.msg27756#msg27756 date=1236633701]
vites küçült gaza bas diosun yanı =) peki öle yapalım=)

author=fantazi link=topic=128.msg27756#msg27756 date=1236633701]
an itibariyle 1,1,4e düşürdüm şuan 2,2 ye yukseltiyorum umarım hata vermez ama vercek gibi gelio verirse napmalıyım=/

- Üst üste mesaj yazmak yerine düzelt butonunu kullanınız.  [:'(] [xewor3g] ve beklediğim gibi yine aynı hata 1.1,4ü indirip düşürmem bi işe yaramadı hata 13 başka çözüm varmı????

best23
10-03-2009, 21:05
arkadaşlar ben sürümü manuel olarak yü kseltirken http://img15.imageshack.us/my.php?image=adszxpc.jpg böle sorunla karşılıyorum ne yapabilirim

Misafir.
10-03-2009, 21:29
author=afk6363 link=topic=1561.msg27895#msg27895 date=1236698406]
Arkdaşım 1013 hatasını verdikten sonra ok'e bas ve QuickPWN'yi çalıştır . Çalıştırdığında orda sana 5 saniye home ve power butonuna basmanı ve sonra homeyi bırakıp powere iki saniye daha basmanı söyleyecek. Bu işlemden sonra ekran siyah olur ve Apple logosu çıkar . Ve Recorvery moddan çıktın geçmiş olsun

forumda 1013 diye aratınca bulduğum sonuçlardan birisi eğer çözemezseniz 1013 diye arama yapınız

melankolia1
12-03-2009, 01:56
author=best23 link=topic=128.msg27971#msg27971 date=1236711939]
arkadaşlar ben sürümü manuel olarak yü kseltirken http://img15.imageshack.us/my.php?image=adszxpc.jpg böle sorunla karşılıyorum ne yapabilirim
backup dosyasının içindekilieri silip tekrar shıft+restore yap hata vermedı bnde ve oldu dene bakalım...

ıphone61
29-03-2009, 06:02
arkdaslar ben bişi yaptım tel cok hızlandı ilk ayarına donde version 2.1 yazıo insallh en son yazlımlıdr ama türkce işine arıstıyorum

xewor3g
31-03-2009, 17:55
author=ıphone61 link=topic=128.msg31730#msg31730 date=1238295728]
arkdaslar ben bişi yaptım tel cok hızlandı ilk ayarına donde version 2.1 yazıo insallh en son yazlımlıdr ama türkce işine arıstıyorum

Türkçe olayı 2.2 versiyondan sonrasında var. Sizinki en son versiyon değil. Şu an tam sürüm olarak en son versiyon 2.2.1'dir.

marvel86
10-05-2009, 10:47
Merhabalar yeni bir ipot touch kullanıcısıyım.öncelikle çok teşekkür ederim siteniz çok faydalı sorum şu olacak.

iPoutumu DFU moduna aldım.
Gerekli Firmware uygulamsaını indirdim(1.1.5 ten 2.1 yükseltmek)
Sonra itunes u actım ve dediğiniz gibi home(sanırım shift tuşu bu ama güç düğmesi ilede denedim) tuşuna baslılı tuttum.
Sonra restoreye tıkladım.İndirdiğim programa secme gibi bir şey cıkmadı.Direk indirme işlemi yapıyor.
Hatam nerede söylerseniz cok mutlu olurum.Teşekkür ederim iyi çalışmalar

Catalepsis
10-05-2009, 11:57
Restore'a tıklarlen bir yandan da shift tuşuna basılı tutman gerekir.

Ayrıca iPod,ipot değil,iPout hiç değil

[JW]
10-05-2009, 12:51
author=marvel86 link=topic=128.msg36390#msg36390 date=1241941624]

Merhabalar yeni bir ipot touch kullanıcısıyım.öncelikle çok teşekkür ederim siteniz çok faydalı sorum şu olacak.

iPoutumu DFU moduna aldım.
Gerekli Firmware uygulamsaını indirdim(1.1.5 ten 2.1 yükseltmek)
Sonra itunes u actım ve dediğiniz gibi home(sanırım shift tuşu bu ama güç düğmesi ilede denedim) tuşuna baslılı tuttum.
Sonra restoreye tıkladım.İndirdiğim programa secme gibi bir şey cıkmadı.Direk indirme işlemi yapıyor.
Hatam nerede söylerseniz cok mutlu olurum.Teşekkür ederim iyi çalışmalar

Arkadaşım klavyeden shift tuşuna basılı tutacaksın,sen iPod dan bir şeyler yapmaya çalıştın sanırım.

Misafir.
10-05-2009, 15:08
klavye derken bilgisayarın klavyesi

emre122
27-05-2009, 23:14
ya beyler Update yaparken İPhone 3G yi DFU modunda İtunes Bolumunde tam yarısındayken Updatenin hata veriyor Kapanıyor Lutfen yardımcı OLunn:(

emre122
27-05-2009, 23:18
Şu hatayı alıyorum beyler nolur yardım:S the iphone could be restored. an unknown error occurred. (1013)

ferhat
01-06-2009, 22:19
iphone SO 3.0 ne zaman cıkacak? cıktıysa nerden indiricez

Misafir.
02-06-2009, 09:09
author=ferhat link=topic=128.msg38419#msg38419 date=1243883954]
iphone SO 3.0 ne zaman cıkacak? cıktıysa nerden indiricez

haziran sonu temmuz başı gibi çıktığında itunes üzerinden indireceksiniz

placebo
02-06-2009, 09:11
Ama sakın siz çıkar çıkmaz hemen indirmeye kalkmayın, bakarsınız jailbreak yapmaya kalktığınızda hattınız gider, 2.x versiyonlarına muhtaç olursunuz. Forumumuzu takip edin, burada hepsi denenecek, uygulanacak, rehberleri hazırlanıp size sunulacaktır.

canka95
08-06-2009, 23:52
author=buket link=topic=128.msg1228#msg1228 date=1223159092]
valla dfu moduna alırken karşılaşmam gereken şeyler oluyor tek tek sırayla...uzatma olmasın derken ne demek istedin anlamadım..beyaz kablo ile usb girişine takıorum..başka bi yolumu varki birde 5 hane derken seri numarasınınmı ilk 5 hanesi demek istedin ? kusura bakmayın fazla şey bilmediğim baya belli oluyor [gl=4.gif]

aynı sorun bende de oluyor ne olcak?

altaymns
19-06-2009, 13:01
herkese merhaba
arkadaşlar sorunuma Nasıl yardım edebilirsiniz.
http://img193.imageshack.us/img193/766/000kopyala.th.jpg (http://img193.imageshack.us/i/000kopyala.jpg/)
forumda önerilen bütün her şeyi yaptım .yanlız bişey var cihaz bana geldiğinde bildiğimiz itunes uyarısı vardı.yani normal çalışan cihaz değildi.
sahibinin ifadesi:kendi kendine oldu diyor.artık son çare sizlersiniz.ilgilerinize teşekkürler

Misafir.
19-06-2009, 13:48
cihazı tüyo merkezine bakıp dfu moda alın sonra uygun fw ile restore edin

itouch jb beni maffettin
20-06-2009, 09:57
author=[JW] link=topic=128.msg1470#msg1470 date=1223368879]
Arkdaşım yapmanız gereken işlem oldukça basit.

-iPod'u usb den bilgisayara bağlayın
-Dfu moduna alın
-Yukarıda yazılan şekilde 2.1 sürümüne restore yapın.

Hiçbir hata vermemesi lazım.Eğer bir hata verirse Sorunlar | Çözümler bölümüne yazın..

biraz komil olcak ama sift restore deyip 2.1 i seçiyorum içi bos çıkıyor yani seçilecek bişey olmuyor normal klasörü açtığım zamanda info diye bir dosya çıkıyor .. versiyon yükselteti nasıl yapacağim biraz yardımcı olursanız sevinirim..

dylan80
21-06-2009, 17:55
selam arkadaslar ben bundan birsey anlamadim kusura bakmayin.benim iphone 3D versiyon 3 e yukselttim. fakat 2 ye indiremiyorum.verdiginiz aciklamadan birsey anlamadim yardimci olursaniz cok sevinirim .Shift tusuna basarak yazilimi gosterin ama nasil gosterecegim bir acemiye anlatirsaniz sevinirim .bir suru ugrastan sonra yine yapamadim.herkese tesekurler

placebo
22-06-2009, 01:21
Aslında korkmadan uygulasanız bir problem olmaz. Klavyede shift tuşuna basılı tutarken iTunes'ta (ilk sayfada da gösterildiği gibi) restore butonuna tıklayacaksınız, karşınıza bir pencere açılacak. O pencereden bilgisayarınıza indirdiğiniz ipsw uzantılı dosyayı seçecek ve aç komutu vereceksiniz. Hepsi bu.

dylan80
24-06-2009, 01:48
sagolasin plecebo arkadasim olayi buyuk olcude anladim tesekurler ,yalniz bende restore tusuna bastigim zaman o dedigin pencere acilmiyor.arayakadar herseyi tamamiyle yaptim ama dedigin o pencere acilmiyor.varsa bir bilgin aciklarsan sevinirim .tekrar tesekurler

placebo
24-06-2009, 09:09
Önce klavyede shift tuşuna basılı tutacaksınız, sonra restore butonuna tıklayacaksınız, o zaman sözünü ettiğim pencere açılacaktır.

kingsezar
27-06-2009, 02:46
her şeyi aynen yazdığınız gibi yaptım. sürümü 3.0 a yükselttim. açıldığında tüm rehberim gitmişti. Shift+restore demiştiniz aynen öyle yaptım tekrar Sync yaptığımda sadece outlookta ki kıçı kırık 40 mail eklendi. neden bir uyarıda bulunmadınızı rehberler kaybolacak diye ?

nasıl rehberimi geri getirebilirim????

Misafir.
27-06-2009, 12:38
author=[JW] link=topic=128.msg166#msg166 date=1221054172]

[center][size=3]Firmware Sürümü Nasıl Yükseltilir,Nasıl Düşürülür?

Unutmayın,firmware sürümünüzü yükseltirken yada düşürürken,iPod'unuzdaki müzik-video vb.. tüm bilgileriniz silinecektir.

yukarıda konunun ilk mesajına baktığınızda bu bilgi verilmiş okumadan yaptıysanız biz ne yapabiliriz.

cevahirs
04-07-2009, 15:43
benim telefonumda usb kablo görüntüsüyle itunes görüntüsü var kitlendi gibi hiçbirşey yapmıyor ne yapabilirim
yardımcı olursanız sevinirim

N!t£cn@klQw
04-07-2009, 16:29
home artı power tuşuna basılı tutun ve telinizi tekrar açıp kapayın

ahmetahmet
18-07-2009, 11:50
hocam öncelikle herkese mrb. harika bir site olmuş.

telefonum 3G bir tel. ama bi kaç gün önce http://www.apple.com/iphone/softwareupdate/ bu siteden download yaptım ve telefonun yazılımı sanırım 3GS oldu =) redsnaw 0.8 indirdim ama bir türlü, http://www.ikaynak.com/forum/redsnow-yeni-versiyon-30-jailbreak-t7095.0.htm bu linkteki bahsedilen firmware 3.0 dosyasını bir türlü indiremedim yani Jailbreak yapamıyorum!! 3GS için hangi firmware dosyasını indirmem gerekiyo? link verirseniz çok sevinirm..

İtunes programında version 3.0 yazıyı ama ilk verdiğim linkten download yapmadan önce 2.2.1 idi ama şu an 3.0 yazıyo!

Şimdiden tşk ediyorum..

placebo
18-07-2009, 12:15
Öncelikle kötü haber, cihazınız halen 3G. 3GS dediğimiz şey cihazın modelidir ve gidip bizzat bir yerden 3GS satın almadıkça 3GS'e geçemezsiniz.

Cihazınıza yeni firmware sürümü olan 3.0 yüklenmiş. Forumda da okuduğunuz gibi jailbreak yapabilmeniz için 3.0 firmware dosyasını RedSn0w klasörüne atmanız gerekiyor. Bilgisayarınızda C:\Documents and Settings\(kullanıcı isminiz)\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates klasörüne giderseniz ipsw uzantılı 3.0 firmware dosyasını bulabilirsiniz.

ahmetahmet
18-07-2009, 12:25
author=placebo link=topic=128.msg45400#msg45400 date=1247908545]
Öncelikle kötü haber, cihazınız halen 3G. 3GS dediğimiz şey cihazın modelidir ve gidip bizzat bir yerden 3GS satın almadıkça 3GS'e geçemezsiniz.

Cihazınıza yeni firmware sürümü olan 3.0 yüklenmiş. Forumda da okuduğunuz gibi jailbreak yapabilmeniz için 3.0 firmware dosyasını RedSn0w klasörüne atmanız gerekiyor. Bilgisayarınızda C:\Documents and Settings\(kullanıcı isminiz)\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates klasörüne giderseniz ipsw uzantılı 3.0 firmware dosyasını bulabilirsiniz.

tşk ama bulamadım yani türkçe yazdığı için vindows vista bendeki sürüm. Türkçe başlıklarla tarif edebilirmisiniz.

ahmetahmet
18-07-2009, 12:37
yok ben kafayı yerim bu telefonuda kırarım biri bana link verebilir mi ya yani bu firmaire 3.0 indirebilmem için bu arada telefonun sürümü 3.0

Misafir.
18-07-2009, 12:42
download yazan yerde var

ahmetahmet
18-07-2009, 14:18
orada var evet ama hangisi yüklüyorum açılmıyor!!!

Misafir.
18-07-2009, 16:45
cihazınıza uygun olanını yükleyeceksiniz

N!t£cn@klQw
24-07-2009, 11:27
arkadaşım sorularınızı iki farklı konuya yazmanız işleminizide alıcağınız cevabıda hızlandırmaz, bilen arkadaşlar gelince muhakkak cevap yazılır.

cnylmz
24-07-2009, 11:42
oldu paşa. hallettim. burdan anladım ki tam araştırmamışım.
bu arada çetinciğim senin ayar vermekten başka işin yok sanırım.
kolay gelsin hepinize.

N!t£cn@klQw
24-07-2009, 11:58
ayar vermiyorum bizde sizin gibi üyeyiz ama hem araştırma yapmadan yazıp hemde başka yerlere gene aynı şeyleri yazarsanız herkes gibi bizde size yazmak zorunda kalıyoruz, yoksa sen gelir bir buraya bir oraya bir öbür tarafa diye cevap gelene kadar aynı şeyleri yazarsın... mantık bu çünkü cevap alıyım halledeyim kim ne yaparsa yapsın.

shade
31-07-2009, 21:57
slm herkese kolay gelsın versıyonum 2g 1.1.4 ben 2.1 yukseltmek ıstıyorum ama bı kac sorum olcuak telefonum elma logosunda dondugu ıcın versıyonn yuksetmek ıstıyorum bu bı cozum olabılırmı 2. sorumda eger olur dersenız custom fw ıkı lınk seklınde shift restıre dedıgımde 2sını nasıl tanıtıcam acaba cvp ıcın sımdıden tsk ederım

placebo
01-08-2009, 10:20
2.2'ye yükseltin, hatta custom firmware kullanarak 3.0'a da yükseltebilirsiniz. 1.1.4 zaten çok eskilerde kalmış bir sürüm.

İki link şeklinde dediğiniz firmware dosyasının parçalara ayrılmış halidir. İkisini de indirdikten sonra partları birleştirmeniz lazım. Nasıl yapacağınız http://www.ikaynak.com/forum/winrar-partli-dosyalari-acmak-t1752.0.html adresinde anlatılıyor.

erdogan_ctf
28-08-2009, 05:19
buradaki anlatım ile gayet basit bir şekilde 3. sürüme yükselttim, emeği geçenlerin eline sağlık..
yalnız bir uyarıyı atlamışım, app lerin yedeğini almamıştım, hepsi de gitti malesef. içinde paralı uygulamalar da vardı. benim hatam, başkası düşmesin:)

Misafir.
28-08-2009, 10:53
paralı uygulamaları yeniden yükleyebilirsiniz itunesten

ece_g
28-08-2009, 14:34
]Gerekli yazılımı indirdikten sonra buradan iPod'u DFU moduna alın.Daha sonra iTunes programını açın.Şimdi Shift tuşuna basılı tutarak,resimde işaretli olarak gösterilen Restore butonuna basın ve indirdiğiniz yazılımı gösterin.Evet bu kadar.Şu an firmware sürümünüz güncelleniyor.Artık işlemin bitemesini bekleyeceksiniz

İndirdiğimiz yazılımı nasıl göstereceğiz?
Ve bu yazılımları nereden indirebiliriz?

[JW]
28-08-2009, 15:09
author=Pagliaccio link=topic=128.msg49728#msg49728 date=1251459292]
İndirdiğimiz yazılımı nasıl göstereceğiz?
Ve bu yazılımları nereden indirebiliriz?

Arkadaşım bir üst paragrafta açıklamışız,biraz daha dikkatli okuyun lütfen.Aynı zamanda nasıl göstereceğinizi de açıkladık ilk mesajda.

]Firmware sürümünü nasıl yükseltebilirim yada nasıl düşürebilirim?
Öncelikle firmware yükseltmek yada düşürmek için gerekli olan firmware yazılımlarını indirmeniz gerekiyor.İndirmeniz gereken tüm yazılımları "İndirme Merkezi" konusunda bulabilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken iki konu var.Birincisi hangi cihazı kullanıyorsanız ona göre yazılımı indirmeniz gerekiyor,ikincisi ise hangi sürümü kullanacaksnız o sürümün yazılımını indirmeniz gerekiyor.

erdogan_ctf
30-08-2009, 01:07
author=allerjik link=topic=128.msg49708#msg49708 date=1251446024]
paralı uygulamaları yeniden yükleyebilirsiniz itunesten

nasıl olacak bu iş arkadaşım. itunes de faturayı buldum ama tekrar yükleyemedim.
programı arattırıp buluyorum. 'buy' seçeneği aktif oluyor. yoksa alınca mı uyaracak?

Misafir.
30-08-2009, 17:19
buy deyin normalde appleden aldığınız bir ürünü tekrar almanıza gerek yok.ayrıca aldığınız ürünlerin kırıkları bizim sitede yada appulo.us adresinde kesin vardır.

erdogan_ctf
30-08-2009, 21:12
benim yoğun bir şekilde kullandığım file sharing diye bir program var. kullanımı çok basit. ona çok alışmıştım. sitemizde air sharing var. onu yükleyip ona alışmaya çalışacağım. galiba benim kullandığım programdan daha detaylı. göreceğiz..

ece_g
31-08-2009, 11:25
Arkadaşlar her denileni yaptım. Shit+Restore yaptıktan sonra önüme kalsör açıldı indirdiğim 1.1.4 ü klasörünü açtım ama içi boştu ne yapmam gerekiyor?

placebo
31-08-2009, 12:34
author=Pagliaccio link=topic=128.msg49966#msg49966 date=1251707118]
Arkadaşlar her denileni yaptım. Shit+Restore yaptıktan sonra önüme kalsör açıldı indirdiğim 1.1.4 ü klasörünü açtım ama içi boştu ne yapmam gerekiyor?

1.1.4'ü indirdiğinizde klasör değil, ipsw uzantılı bir dosya inmiş olması gerekiyor. Bu ipsw uzantılı dosyayı göstermeniz gerekiyor.

Ps3Master
06-09-2009, 23:53
Sayenizde ipodumu son versiona getirdim teşekkürler...

kutberk
07-09-2009, 20:26
merhaba, ipod touch 2G 2.2.1 kullanıyorum 3.0a yükseltmek için bir dosya indirdim ve firmware is not compatible diyor, yanlış bir dosya indirdiysem hangi firmware dosyasını indirmeliyim yada ne yapmalıyım?

placebo
08-09-2009, 11:10
Şu partları indirmeniz gerekiyor:

http://rapidshare.com/files/253882780/iPod_Touch_2G_Firmware_3.0.part1.rar

http://rapidshare.com/files/253990377/iPod_Touch_2G_Firmware_3.0.part2.rar

http://rapidshare.com/files/253990378/iPod_Touch_2G_Firmware_3.0.part3.rar

Ryanxxx
13-09-2009, 14:30
Saolun direk restoreye bastım ilk 3.1 yükledim sonradan shiftli bölümü okudum [gl=12.gif]

frmking
24-09-2009, 17:07
Çok teşekkürler, işime yaradı ;)

feddexx
24-09-2009, 23:35
ipod touch 1.fireware yapmak ıcın pc ye baglıyorumdevices görünüyor fakat kapattıgım zaman ve dfu moda gecınce DEVICES bölümü kayboluyor ne yapmam lazım aradım ama bulamadım bi türlü yardımcı olursanız sevinirim..

Yükleyip yeniden kurdugumda bu hatayı veriyor ''The iPod cannot be synced. The device timed out"

uchiasasuche
25-09-2009, 03:03
merhaba arkadaslar benm Iphone 2g ve 2.2 sürümde şuan. pasaportla imei kaydettrmiştim. Jailbreak falan da yok cihazda. sadece itunesdaki uygulamaları yüklüyorum. Benim amacım facebook ta da oynanan texas holdem oyununu yüklemek. 3.0 üstü versiyon bu oyunu destekliyor. telefonumu itunes programıyla 3.1 sürümüne çıkarsam telefonmda kapanma veya benzeri bir problem yaşarmıyım? yada 2.2 versiyonu destekleyen texas holdem poker oyununu yükleyebilir miyim? yada bu konu hakkında başka çözüm yolu bilen var mı? İzlemem gereken yol nedir? Kafayı sıyırdım iyice yoksa teli fırlatıpğ atıcam en sonunda yapamazsam sanırım en iyi çözüm yolu bu allah rızası için yardım edın lütfen [gl=8.gif] [gl=8.gif] [gl=22.gif] [gl=18.gif] [gl=4.gif] bı hayırsever msnımı ekleyıp yardımcı da olabilir. manyaq_o6@hotmail.com ilginiz için şimdiden teşekkürler.

N!t£cn@klQw
25-09-2009, 08:44
bence öncelikli olarak 3.0 veya 3.0.1 geçin ve jailbreak yapın... biraz kullandıkdan sonra 3.1 e geçersiniz. çünkü daha tam anlamıyla 3.1 istenilen şekilde değil sorunlar çıkartabiliyor.

uchiasasuche
25-09-2009, 16:58
author=cetinvolkan link=topic=128.msg52765#msg52765 date=1253857448]
bence öncelikli olarak 3.0 veya 3.0.1 geçin ve jailbreak yapın... biraz kullandıkdan sonra 3.1 e geçersiniz. çünkü daha tam anlamıyla 3.1 istenilen şekilde değil sorunlar çıkartabiliyor.

jailbreak yapmadan telefonu kullanabilir miyim peki? Bahsettiğim oyun zaten free kırlı olmasına gerek yok?

mshcek
17-10-2009, 21:57
arkadaşlar 3.1.2 yukledim jb ypamıyorum geri 3.0.1 yukliyeyim dedim olmuyor1015 hatası veriyor nasıl yapabilirm yardımcı olacak biri varmı lutfenn lutfenn :(

placebo
17-10-2009, 23:09
Forumda 1015 yazarak arama yapınca aradığınız çözümü bulabilirsiniz.

fullmox
18-10-2009, 12:28
MERhaba arkadaşlar... Bend iphone' a fw 3.1.2 yi yüklemek itiyorum. Siteden dosyayı indirdim. Fakat itunes tan shift+restore yapınca ipsw uzantılı dosyayı soruyor. Fakat benim indirdiklerimin arasında bu uzantıda dosya bulamıyor. Yardımcı olur musunuz??

N!t£cn@klQw
18-10-2009, 12:31
ıtunes 9 yüklü mü ? ve dosyayıyı masaüstüne kaydedip bir daha deneyin

fullmox
18-10-2009, 13:19
itunes 9.0.1.8 yüklü... Zipli dosyanın içinde başka dosyalar mescut. .ipsw uzantılı dosya yok. İki farklı yerde indrdim ama ikiside aynı... yardımcı olursanız sevinirim

donttouch
09-11-2009, 04:35
selam benim iphone 2g var buna bu siteden indirdigim 3.1 firmware attim sizin gostermis oludugunuz gibi herseyi yaptim ama buyuk bir sorunla karsilastim telefonda sadece ipod usb kablosu itunes logosu vede acil arama cikti ...ne yapmam gerekiyor lutfen cevap verirseniz sevinirim ..simdiden tesekurler [X(] [gl=8.gif]

turkerex
14-11-2009, 20:40
author=fullmox link=topic=128.msg56539#msg56539 date=1255861196]
itunes 9.0.1.8 yüklü... Zipli dosyanın içinde başka dosyalar mescut. .ipsw uzantılı dosya yok. İki farklı yerde indrdim ama ikiside aynı... yardımcı olursanız sevinirim

NOT: Eğer aşağıdan indirdiğiniz firmware yazılımlarında uzantı .zip olarak inerse, kendiniz .ipsw olarak değiştirin yoksa kullanamazsınız.

Uzantıyı değiştirirken;
Windows Gezgini --> Araçlar --> Klasör seçenekleri --> Görünüm --> "Bilinen Dosya Uzantılarını Gizle" seçeneğinin yanındaki işareti eğer işaretliyse kaldırın.Daha sonra normal dosya adını değiştirdiğiniz gibi sonuna .zip yerine .ipsw yazın.

cq483
20-11-2009, 02:05
elimde iphone 8gb var ve bunda 2.2 versiyon yüklü itunes in versiyonu ise 9.0.2.25

itunes te update etmem istenen sürüm 3.1.2. benim iphone unumun eski olması bu güncellemeyi yapmamı engeller mi yada bunu kaldırır mı?

placebo
20-11-2009, 12:40
Hayır, bir problem olmaz. Rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Yalnız cihazınız yurtdışından gelmeyse çekmeyecektir, jailbreak işleminin ardından bir de unlock yapmanız gerekir.

http://www.ikaynak.com/forum/showthread.php?t=5574/ ve http://www.ikaynak.com/forum/jailbreak-yontemleri/yurtdisi-telefonlar-icin-unlock-cikti!-5-11-07-baseband-ve-firmware-3-1-2/ konularını inceleyin.

cq483
22-11-2009, 14:47
author=placebo link=topic=128.msg63492#msg63492 date=1258713631]
Hayır, bir problem olmaz. Rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Yalnız cihazınız yurtdışından gelmeyse çekmeyecektir, jailbreak işleminin ardından bir de unlock yapmanız gerekir.

http://www.ikaynak.com/forum/showthread.php?t=5574/ ve http://www.ikaynak.com/forum/jailbreak-yontemleri/yurtdisi-telefonlar-icin-unlock-cikti!-5-11-07-baseband-ve-firmware-3-1-2/ konularını inceleyin.

dostum işlem başarıyla gerçekleşti büyük ihtimal yükendi.fakat açılınca sadece acil aramalar diyor itunes te ise the sim card inserted in this iphone does not appear to be supported yazısı çıkıyor.şu an için unlock mu yapıcam yoksa jb mi onu çözemedim

placebo
23-11-2009, 00:55
author=cq483 link=topic=128.msg63819#msg63819 date=1258894024]

dostum işlem başarıyla gerçekleşti büyük ihtimal yükendi.fakat açılınca sadece acil aramalar diyor itunes te ise the sim card inserted in this iphone does not appear to be supported yazısı çıkıyor.şu an için unlock mu yapıcam yoksa jb mi onu çözemedim

Şimdi jailbreak yapmanız gerekiyor. Jailbreakten sonra hattınız çekmezse o zaman unlock yaparsınız.

demir764
27-11-2009, 12:26
dostlar lütfen biri yardımcı olsun [gl=8.gif]
3gs 3.1.2 sürüm cihazı restore ettim cihaz recovery moddan çıkmıyor. home ve hold tuşlarına basılı tutuyorum cihaz kapanıyor tekrar açıyorum ancak ekranda hala itunes ve usb işareti kalıyor. jb yapyorum telefon açılıyor normal kullanıyorum ama telefonu ne zaman kapasam açtığımda ekranda itunes usb geliyor ve bir daha çıkamıyorum. tekrar recovery yapıyorum telefonu açıyorum ama kapandığı zaman yine ekranda itunes ve usb çıkıyor. bi türlü kurtulamadım başına gelen ya da bir bilen yardımcı olsun bana..

Misafir.
10-12-2009, 17:49
cihazınızı kapatmayacaksınız kapatırsanız açılmaz yani sizin cihazda bağımlı jb mevcut şimdilik bu kadar

demir764
17-12-2009, 18:54
bağımlı jb de nedir dostum. aynı işlemi iki 3g de yaptım ikisinde de sorun olmadı ama 3gs de üstteki sonuç oldu?? cihaz şu anda boş vaziyette.

SaTuSa
17-12-2009, 19:14
http://www.ikaynak.com/forum/showthread.php?t=5574/

bu konuyu komple incelerseniz fikir sahibi olacaksınız

demir764
17-12-2009, 19:24
eyvallah üstat deneyeceğim..

karaelmas
19-12-2009, 11:11
arkadaşlar yurdısından aldıgım 3G-3.0 iphone itunes tan 3.1.2 ye update yaptım ve simkart hatası verdi, konuyla ilgili butun söylenenleri yaptım (blacrain de geoHog resiminden sonra birsey yapılmıyor ve redsnow da dfu moda geçmiyor ) ama cihazın ekranından itunes ve USB kablo resmi ve acil arama menusunu asla göturemedim. itunes 9.02 yi ve vistayı kullanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

metin_cetin
29-12-2009, 15:45
herkese kolay gelsin ilk once cok guzel ve yararli bir site oldugunu belirtmek isterim oncelikle sorum olcak arkadaslar ben 2. El iPod aldim versiyon 1.1.5 okudugum kadariyla yukseltmek icin dusurmekmi gerekiyor dirk yukseltebilirmiyim yoksa ve firmware yaparken 2.1.1 ya da 2.1 seceneginden hangisine yukseltmem gerekir yazarsaniz sevinirim:))

DUZELTME= yani 2.1.1 ya da 2.1 den birini yapsam dark edermi 1g modeli ya ilk yukseltme olcak tesekkirler:))

Üst üste mesaj atmak yerine "Değiştir" butonunu kullanarak mesajınızı düzenleyiniz.
- [JW]

placebo
29-12-2009, 15:57
Eğer oyun seven birisiyseniz en güncel sürüm olan 3.1.2'ye yükseltin direkt. Bir sorun çıkmaması lazım.

metin_cetin
29-12-2009, 16:20
peki 3.1.2 yapacam sorun olmazsa peki jb yapmak zorunda kalirmiyim elimdeki cihazda itunes de installer secenegi yok bunlar oyun yukleme icin sartmi cewaplarsaniz sevinirim

placebo
29-12-2009, 16:28
JB yapın tabii ki, yoksa ne keyfi çıkar ki iPod'un? Yanılmıyorsam JB sırasında 2.1'den sonra Installer yüklenmemeye başladı. Onun yerini Cydia aldı, yani artık Installer devri bitti. Oyun yüklemek için çok daha başka ve kolay yöntemler var. Tüyo Merkezi'ne bakın, detaylı bilgiyi orada bulabilirsiniz. Hatta madem yenisiniz, o bülümü tamamen okumanızı tavsiye ederim.

metin_cetin
07-01-2010, 12:40
placebo dedigin gibi denedim AMA hata 14 u verdi bununla ilgili bir bilgin varmi 2.2 yi deniyecem ve baska bi cozum varsa soylermisin?

hakosa1
10-01-2010, 02:27
saolun arkadaşlar ellerinize sağlık benim de i phone m var 3g 8 gb lık bi tane aldım da bazen sorun çıkartıyor bana yardımcı olursunuz değil mi bazen olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ve de jailbreak için program linki bırakmamışsınız bırakırsanız sevinirim... [gl=7.gif] [:'(]

[JW]
10-01-2010, 02:41
author=hakosa1 link=topic=128.msg78680#msg78680 date=1263083255]
saolun arkadaşlar ellerinize sağlık benim de i phone m var 3g 8 gb lık bi tane aldım da bazen sorun çıkartıyor bana yardımcı olursunuz değil mi bazen olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ve de jailbreak için program linki bırakmamışsınız bırakırsanız sevinirim... [gl=7.gif] [:'(]

hoş geldiniz.

tüm sorunlarınız için önce 15-20 dk içinde bir tüyo merkezinden konuları okuyun. gerekli olan herşey var, sadece okumanız gerek. [:'(] takıldığınız yerleri sorunlar | çözümler bölümünden sorabilirsiniz.

mertasil12
27-01-2010, 23:33
cihazımı 1.1.4 ten direk 3.x e yükseltebilirmiyim?

Misafir.
27-01-2010, 23:35
evet yükseltebilirsiniz

ayberk334
29-01-2010, 19:09
jb yaptm 3.0.1 di ve şimdi 3.1.2 ye yükseltiyorum itunesdan cydia falan yok olmaz dimi??

Misafir.
29-01-2010, 19:45
cydia yok olur

ayberk334
29-01-2010, 20:24
cydia'nın gelmesi için ne yapmam gerekiyor??

Sylar
29-01-2010, 22:49
author=ayberk334 link=topic=128.msg88346#msg88346 date=1264789481]
cydia'nın gelmesi için ne yapmam gerekiyor??

yeniden jailbreak yapmalısınız, redsn0w 0.9 beta 3 veya blackra1n rc3 ile yapabilirsiniz.

collector
30-01-2010, 12:02
iphone 3gs i 3.0 a dusurmek istiyorum ama uygun değil tarzı bi uyarı veriyo itunes napmam lazım

Misafir.
30-01-2010, 12:05
3gs'ler 3.0'a düşmüyor düşüyorsada ben daha görmedim

KAFSINKAF
06-02-2010, 19:54
arkadaslar elimde 3gs bir cihaz var ben bunu bilmeden etmeden 3.1.2 den 3.1.3 yukselttim simdi de 3.1.2 ye dusuremiyorum jb olayi icin bu 3gsler yukseldiginde birdaha dusmuyor mu. yaptigimda bir dakika falan normal oluyormus gibi ilerliyor sonra bu yazi cikiyor the iphone ipone de VaTaN could not be restored. this device isn't eligible for the requested build. yardimci olabilecek olan varmi acaba yada bilgisi olan.

yok
06-02-2010, 20:19
author=KAFSINKAF link=topic=128.msg95097#msg95097 date=1265478887]
arkadaslar elimde 3gs bir cihaz var ben bunu bilmeden etmeden 3.1.2 den 3.1.3 yukselttim simdi de 3.1.2 ye dusuremiyorum jb olayi icin bu 3gsler yukseldiginde birdaha dusmuyor mu. yaptigimda bir dakika falan normal oluyormus gibi ilerliyor sonra bu yazi cikiyor the iphone ipone de VaTaN could not be restored. this device isn't eligible for the requested build. yardimci olabilecek olan varmi acaba yada bilgisi olan.

lütfen yazınızı kurallara göre tekrar düzenleyiniz.. [:'(]

KAFSINKAF
06-02-2010, 20:28
author=ραѕнα™ link=topic=128.msg95119#msg95119 date=1265480387]
lütfen yazınızı kurallara göre tekrar düzenleyiniz.. [:'(]

kardes kurallara gore duzenle derken anliyamadim kurllari okudum simdi ne kastetigini anliyamadim. sorunumu acik bir sekilde yazdim anlasilmiyormu diyorsun kusura bakma gercekten anliyamadim.

SaTuSa
06-02-2010, 20:30
yazı biçiminden bahsediyor arkadaşımız, kural dışıdır

KAFSINKAF
06-02-2010, 20:44
arkadaslar turkce harfler kullanamiyorum klavyemden dolayi.
sanirim yazimi kalinlastirmam ve kirmizi yapmam sorun galiba anliyabildigim bu kurallair da okudm iki kere.
sizin kadar da iyi derece turkce bilmiyorum hatam varsa kusura bakmayin ozur dilerim yine olmuyorsa mesajlarimi silebilirsiniz
rahatsizlik verdim icin ozur dilerim kolay gelsin.

SaTuSa
06-02-2010, 20:49
http://www.ikaynak.com/forum/jailbreak-yontemleri/3gs-3-1-2-yukleme-calisirken-hata-alanlar-buraya/
sorunun cevabı burada

bu arada gayet de güzel Türkçe biliyorsun, yazıların çok anlaşılır... ama kalın ve renkli yazı kullanmanın Türkçe ile alakası yoktur...

Sylar
06-02-2010, 20:53
http://www.ikaynak.com/forum/jailbreak-yontemleri/3gs-3-1-2-yukleme-calisirken-hata-alanlar-buraya/msg94947/#msg94947
bu konudaki dosyayı kurun işinizi görecektir.

KAFSINKAF
06-02-2010, 23:28
« satµsa »™ ve Sylar her ikinizede yardimlarinizdan dolayi ok tesekur ederim. dosyalari indirip deniyecegim soncunuda yazacagim.
hatam icinde kusura bakmayin

erhanbaba40
12-02-2010, 18:06
slm ben ıphone 3g 16gb kullanıcısıyım hiç firmware uygulaması yapmadım uygun firmware uygulamasını seçiyorsunuz deniyor ben telefonuma hangisinin uygun olduğunu nasıl anlayacağım veya nerden başlamam lazım bilgi verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar

SaTuSa
12-02-2010, 19:45
Tüyo merkezinden başlamanız lazım ilk olarak

mardin1234
14-02-2010, 16:11
Eyw Dostum Benimki 1.1.2 Ken 1.1.5 Oldu Daha Yükseltiliyormu

Sylar
14-02-2010, 16:36
yükselir son sürüm 3.1.3tür.

Karpinar
27-02-2010, 02:30
Değerli arkadaşlar; çok uzun uğraşlarıma rağmen işin içinden çıkamadığım için yardımlarınızı talep ediyorum. Ben iPhone 3.0.1 versiyonlu 3G 16gb kullanıcısıyım. Ama benim sorunum kendi telefonumla ilgili değil. Kardeşime ve bi arkadaşıma yurt dışından 2 adet 32gb 3GS geldi. biri beyaz birisi siyah. siyah gelen telefon direkt olarak acil aramalar ekranında ve başka bisey gözükmüyo. ama beyaz telefon ilk alındığında 3.1.2 versiyondaymış fakat getiren arkadaş güncel olması için 3.1.3 versiyona yükseltmiş getirmis. fakat bana dediki bunun geri 3.1.2 versiyona döndürülmesi lazım. bende genel>ayarlar>ilk ayarları yükle kısmından resetlemek istedim ve şuan beyaz telefonda sadece acil aramalar yapılabilen ekranda. forumdaki problemimle ilgili onlarca konuyu okumama rağmen işin içinden çıkamadım ve telefonlara JB yapamıyorum. blackra1n'i snowbreez'i ve redsnow'u denememe rağmen sonuç alamadım. ben bu telefonların hangi haftada üretildiğini de bilmiyorum. birazda acemiyim. yardımcı olabilcek arkadaşlar varsa minnettar kalırım. şimdiden çok teşekkur ederim.

Sylar
27-02-2010, 08:17
İşe yaramaz maalesef simkilidi var sizin cihazda, alt sürün yüklense dahi kilit kalkmıyor. Bir kaç ay beklemede kalmayı göze alın(ipod olarak kullanabileceksiniz anca) veya makul fiyata alabiliriz cihazınızı test merkezimizde kullanabilmek için.

yassinfb
04-03-2010, 00:07
ya arkadaslar ben itouch 2g kullanıyorum 3.1.3 e yükseltmek istedim herseyi yapıyorum ama bi türlü shift e bastıktan sonra acılan dosya secme sayfasında istenen dosyayı seciyorum ama içerisinde secilecek baska bişey cıkmıo yani direk dosya olarak cıkmıs oluo ben nsl halletcem onu

cq483
08-03-2010, 19:04
en sonunda dayanamadım 3.1.3 e restore yaptım.fakat bataryanın yanındaki yüzde işareti hala duruyor rehberim silinmedi ayarlardan baktığımda 3.1.3 versiyon diyor.eksik bişey mi yaptık acaba?

aresblade
18-03-2010, 20:18
bu arada firmware kelimesinin türkçe karşılığını "bellenim" olarak belirlemişler.

bmeyveci
19-03-2010, 23:55
yabancı bir kaç sitede baktım, update ederken direk shift+restore den dosyayı seçip bekleyin diyorlar. hiç dfu modundan bahseden yok. dfu moduna almadan update edilir mi?

mor bocek
25-03-2010, 10:34
Merhaba,

firmware i yükseltmek istediğimde önce restore ediyormuş gibi devam ediyo sonrasında 3014 hata konudunu veriyor. (The ipod Could not be restored) Sebebi ne olabilir ?
teşekkürler

Misafir.
25-03-2010, 10:38
merhaba cihazınız nedir hangi fw ile yükseltmeye çalışıyorsunuz cihazınızda hangi fw var yükseltme işlemini nasıl yapıyorsunuz.

mor bocek
25-03-2010, 10:50
cihazım ipod touch 2G 2.2.1, ben 3.1.2 ye yükseltmek istiyorum.

Misafir.
25-03-2010, 10:52
yükseltme işlemini nasıl yapıyorsunuz ituneste direk update mi ediyorsunuz?

mor bocek
25-03-2010, 10:56
burdan ipod touch 2G için firmwire dosyasını indirdim. Sonra ipod u DFU moduna alıp shift basılı tutup, firmware dosyasını seçip restore dedim.

Misafir.
25-03-2010, 10:57
itunes sürümünüz nedir? birde indirdiğiniz dosyanın ismini tam yazar mısınız buraya?

mor bocek
25-03-2010, 11:00
i tunes 9 sürümü 9.0.3.15
indirdiğim dosya iPod2,1_3.1.2_7D11_Restore

Misafir.
25-03-2010, 11:02
başka usb port var mı pcnizde onlarla tekrar dener misiniz?

mor bocek
25-03-2010, 11:06
denedim şimdi ama olmadı yine aynı hatayı verdi.

Misafir.
25-03-2010, 11:08
o zaman recovery modda deneyin bakalım ne diyecek recovery moda geçmek için cihazınızı kapatın home tuşuna basarak pcye bağlayın.

eğer yine olmayacaksa bu sefer cihazınıza 3.1.3 yüklemeyi denemelisiniz model numarası mc değilse jbde yapabilirsiniz

mor bocek
25-03-2010, 11:20
oldu çok teşekkür ederim :) 2 gündür bunla uğraşıyodum 1 hafta da jaelbreak yapmakla uraşırım artık :)

Misafir.
25-03-2010, 11:24
olmasına sevindim cihaza ne yüklediniz 3.1.2 mi? yoksa 3.1.3 mü?

mor bocek
25-03-2010, 11:32
3.1.2 yükledim restore moduna alınca oldu.

Misafir.
25-03-2010, 12:05
http://www.ikaynak.com/forum/showthread.php?t=9066/ bu yöntemi kullanarak jb yapınız

mor bocek
25-03-2010, 13:33
Teşekkürler tekrar [:)]

mor bocek
26-03-2010, 10:39
firmware ı yükledikten sonra youtube çalışmamaya başladı. Yükseltmemle alakası olabilir mi ?

Misafir.
26-03-2010, 10:44
3g den mi? yoksa wifiden mi? eğer wifiden çalışmıyorsa youtube fix dosyasını cydiadan kurmanız gerekmekte yok 3g-edgeden bağlanmıyorsa o zamanda dns fix dosyasını cydiadan yüklemelisiniz ve dns ayarı yapmalısınız.

mor bocek
26-03-2010, 10:50
wi-fi dan bağlanmaya çalıyorum ipod olduğu için. jail break yapmadım sadece versiyonunu yükselttim. Etkiler mi yinede ?

Misafir.
26-03-2010, 10:53
ayarlar/wifi bağlantınızın yanındaki mavi ok'a basın oradan dns yazan yere 8.8.8.8 yazın home tuşuna basın çıkın bağlanmayı deneyin

cagren
29-03-2010, 12:30
Merhabalar,

ipod touch 2gn fw3.0 kullanıyorum jail brakeli.

dün akşamdan beri fw3.1.2 ya da 3.1.3 e geçmeye çalışıyorum fakat restore edemiyorum.

hata olarak bunu veriyo
could not be restored because the frimware is not compatible

itunes sürümüm 9.0.3

indirdiğim fw ler
iPod2,1_3.1.2_7D11_Restore
iPod2,1_3.1.3_7E18_Restore(www.iKaynak.com)

bunun dışında denediğim yöntemler;
-usb bağlantı yerlerini değiştirerek denedim
-Pc ye fazlasıyla res atıldı.
-Manuel olarak DFU modda denedim yine aynı hata verdi
-Home tuşuna basılı tutarak pc ye bağladım sonuç değişmedi

sorun nedir sizce forumda da aradım ama yukardaki yaptıklarım dışında başka bişey bulamadım.

teşekkürler...

mntkc_07
29-03-2010, 13:16
efendim bende İpod 32GB 2007/2008 varşuan;itunes 9, İphone tunnelsuite veStupiphonebrowser 1.93 indirdim. ipodun şuan ki sürümü 1.1.5 (4B1)amacım sürüm yükseltmek(önerdiğiniz sürüm varsa)bunlarla bunu yapmak mümkün mü ?eksiklerim varsa yardımcı olursanız sevinirimsaygılar sevgiler ...

[JW]
29-03-2010, 13:20
arkadaşım itunes yüklü değil mi zaten? son sürümü yükleyin ve ilk mesajda anlatıldığı gibi firmware 3.1.3'e güncelleyin. (indirme merkezinden firmware dosyasına ulaşabilirsiniz.) sonrada zaten jailbreak yapacaksınız. tüyo merkezini aynen takip edin.

cagren
29-03-2010, 21:15
aynen takip ettik itunes ta zaten son sürüm ama dediğim gibi hata veriyo hala...

[JW]
29-03-2010, 21:19
dostum ben sana dememiştim ama neyse seninde sorunun varmış. [:)]

sende burdan indirmeyi dene:
http://pfd.apple.com/ProtectedAsset/iPodTouch/061-7471.20100202.4itfh/iPod2,1_3.1.3_7E18_Restore.ipsw?downloadKey=126997 2927_0c4fa9cbf04c14a5ccde663fda1f5f06

cagren
29-03-2010, 22:48
teşekkürler bir deniyorum...

lfshdws
23-04-2010, 11:45
Arkadaşlar bende ipod touch 3g 8 gb mc model var.Donanım olarak ipod touch 2g lerden farkı olmamasına karşın firmware 3.1.2.Sormak istediğim ise, ben restore yapacağım zaman ipod touch 3g 3.1.2 firmware mi indireceğim yoksa ipod touch 2g 3.1.2 firmware mi? [gl=18.gif]Ben yanlış bir şey yapmadan yardımcı olursanız sevinirim...

Misafir.
23-04-2010, 13:28
downgrade için 2g 3.1.2 kullanın

serdar_47
01-05-2010, 18:48
16 gb 3gs yurdışı 3.1.2 FW cihazıma cdyia dan uygulama yüklerken cihaz kapandı ve iTunes moduna girdi yani kablo işareti var,Blackra1n for iTunes 9.1 deişlem yapılıyor ama cihaz en sonda kapanıyor ve manuel açtığımda yine itnues moduna giriyoriyor,9.1.1 ve 9.0.1 sürüm iTNUES ten cihazı görüyor ama 3.1.2 veya daha düşük fw yükliyemiyorum "the iphone could not be restored.this device isn't eligible for the request build." diye bir hata mesajı alıyorum.C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts dosyasını not defteri ile açıp en altına 74.208.10.249 gs.apple kaydettim ama nafile.umbrella ve ECID_Grabber işe yaramadı.redsn0w-win_0.9.4dan iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore fw yüklemeden sonra cihaz yine iTNES moduna giriyor.3.1.3 yüklersem simkilit açılmaz.cihazı dfu moduna alabilyorum.
yardımlarınızı rica eder.şimdiden teşekkür ederim..

UmuT
01-05-2010, 18:53
3.1.2 yi yükleyemzsiniz ıtunes tan çünkü durduruldu üretimi. İkaynak tan baseband yükseltmeyen 3.1.3 sürümüyle restore edin.. Sonra da Jailbreak için bekleyin derim...

serdar_47
01-05-2010, 20:20
yanlış anlaşılma

UmuT
01-05-2010, 20:35
Arkdaşım böyle çıkışmanın sebebi ne ?

SaTuSa
01-05-2010, 22:09
gerekli araştırmaları yaptım son çare olarak derdimi söylüyorum. senin elindede 3 günlük çökmüş sıfır cihaz olursa cihazı yapmak için elinden gelen çabayı gösterirsin.burda bilgisi olan arkadaşlardan yardımcılarını rica ediyoruz.kimseyi meşgul etmek için yazmıyoruz.

Arkadaş sizin için en uygun çareyi söylemiş zaten. Yani yardım edilmiş size... Baseband yükseltmeyen 3.1.3 custom firmware!!!

Sizin problem büyük ihtimalle de tethered jailbreak. cihaz 3.1.2 ise ve açılırken itunes işareti geliyorsa blackra1n ile boot ederek açın cihazı, eğer 3.1.2 doğru yüklendiyse açılması gerekiyor.

serdar_47
02-05-2010, 11:52
3.1.2 yi yükleyemzsiniz ıtunes tan çünkü durduruldu üretimi. İkaynak tan baseband yükseltmeyen 3.1.3 sürümüyle restore edin.. Sonra da Jailbreak için bekleyin derim...

3.1.3 costum fw yüklersem unlocksuzmu olur,yoksa unlock çözmem için jailbreakımı bekliyecem.

UmuT
02-05-2010, 12:01
Eger yuklerseniz baseband yukselmeyeceginden yine unlock yapabilirsiniz ;)

SaTuSa
02-05-2010, 13:12
3.1.3 costum fw yüklersem unlocksuzmu olur,yoksa unlock çözmem için jailbreakımı bekliyecem.

Custom FW yüklemeniz zaten cihazınızı jailbreak'li halde sunacaktır size, tekrardan jailbreak yapmanıza gerek yok. cydia'yı güncelleyip unlock için blacksn0w eklentisini indirdiğiniz zaman unlock işleminiz de olacaktır. Ancak ilk olarak blackra1n ile açmayı deneyin cihazınızı. Cihazınız açılırken iTunes işaretinde kalıyordu değil mi? Cihazınız bu haldeyken bilgisayarınızdan blackra1n RC3 programını açın ve make it ra1n seçeneğine basın, cihazınız açılırsa zaten sıkıntı yoktur, açılmazsa son çare olarak custom denersiniz

serdar_47
02-05-2010, 14:11
Eger yuklerseniz baseband yukselmeyeceginden yine unlock yapabilirsiniz ;)

böyle bi deniyeyim.inş.. iphoneyi ipod olarak kullanmak zorunda kalmam :))

UmuT
02-05-2010, 14:16
Tüyo merkezini oku bi iyice öyle başla eğer yeniysen ;)

serdar_47
02-05-2010, 14:19
Custom FW yüklemeniz zaten cihazınızı jailbreak'li halde sunacaktır size, tekrardan jailbreak yapmanıza gerek yok. cydia'yı güncelleyip unlock için blacksn0w eklentisini indirdiğiniz zaman unlock işleminiz de olacaktır. Ancak ilk olarak blackra1n ile açmayı deneyin cihazınızı. Cihazınız açılırken iTunes işaretinde kalıyordu değil mi? Cihazınız bu haldeyken bilgisayarınızdan blackra1n RC3 programını açın ve make it ra1n seçeneğine basın, cihazınız açılırsa zaten sıkıntı yoktur, açılmazsa son çare olarak custom denersiniz

blackra1n RC3 cihaza işlem yapıyor ama işlem sonunda cihazı kapatıyor ve manuel açtığımda tekrar iTUNES moduna giriyor. 3.1.3 costum deniyeyim,teşekkür ederim.

belontis
02-05-2010, 16:04
benim ipod touch 3g var suanki surumu fw 3.1.3 buna jb yapmak istiyorum ama henuz cikmamis.cihazi 3.1.2 ye dusursem jb olurmu? nasil dusurcegimi ankatirsaniz sevinirim resimlin olursa sevinirim cunku acemiyim.tesekkurler

SaTuSa
02-05-2010, 16:09
düşüremezsiniz, jb yapamazsınız o şekilde kullanmak durumundasınız

67delikan67
05-05-2010, 23:50
lutfen bana yardım edın 3.1.2 den 3.1.3 gecerken iphonum kılıtlendi ve dfu modunda takılı kaldı yardımınızı beklıyorum

UmuT
06-05-2010, 00:01
Restore ettikten sonra açılması lazım normalde ;) restore işlemi bittimi ?

bowe
16-05-2010, 15:18
Dfu moda alıyorum ancak shift tuşu ile restoreye bastığımda yine internetten indirmeye çalışıyo yazılımı halbuki bende yazılım yüklü bilgisayarımda onu yükleyemiyorum yardımcı olurmusunuz?

UmuT
16-05-2010, 15:22
Windows mu kullanıyorsunuz Mac mi eğer Mac kullanıyorsanız Shift yerine Alt tuşuna basmanız gerekiyor...

bowe
16-05-2010, 15:31
teşekkürler denerken buldum ama nasıl yaptığımı anlamadım yardımınız için teşekkürler yinede :)

UmuT
21-05-2010, 20:00
Diğer konuna cevap yazdım ;)

Kaybolmamistir sen müzik açınca çıkar bana da olmuştu bende öyle zannetmiştim zamanında :)

GUARD
23-06-2010, 08:25
merhabalar kafama takılan bi mevzuyu sormak istiyorum 3gs kullanıyorum şuan ios4 yüklü çok hafif bi kasma var telefonda o yüzden yeniden kurmak istiyorum fw yi ama daha önce hiç dfu modu kullanmadım o yüzden 2 sorum olucak dfu modunda iken itunes 9.1 den shift e basılı tutup restoreye bastıgımda 3.1.3 kurulumunu yükletirmi geri dönermiyim düşük versiyona ?
2. sorum ise illa fw yi benim mi yüklemem gerek dfu modunda shift e basıp restore dersem son sürümü itunes 9.2 download edip yüklüyormu ios 4 ü
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

ArnBien
23-06-2010, 08:29
İlk sorunun cevabı henüz tam olarak net değil, ikinci sorunuzu anlayamadım tam olarak

umutbalkan
23-06-2010, 08:39
@ArnBien ben az önce denedim :) an unknow error occurred dedi :)

Go Make
23-06-2010, 08:43
ben ve modamine dün denemiştik ben 4.0dan 3.1.3e geçmek istemiştim (artık istemiyorum)her şeyi denedik repair fln yok olmam kardeş olmam diyor hehe :D

GUARD
23-06-2010, 08:46
((((((merhabalar kafama takılan bi mevzuyu sormak istiyorum 3gs kullanıyorum şuan ios4 yüklü çok hafif bi kasma var telefonda o yüzden yeniden kurmak istiyorum fw yi ama daha önce hiç dfu modu kullanmadım o yüzden 2 sorum olucak dfu modunda iken itunes 9.1 den shift e basılı tutup restoreye bastıgımda 3.1.3 kurulumunu yükletirmi geri dönermiyim düşük versiyona ?
2. sorum ise illa fw yi benim mi yüklemem gerek dfu modunda shift e basıp restore dersem son sürümü itunes 9.2 download edip yüklüyormu ios 4 ü
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim ))))))

2. Sorumda şunu demek istedim dfu moduna geçtim diyelim itunes 9.2 ye bağlandı telefon shift e basılı tutup restore e basınca FW isticek bende yüklü fw yok direk apple in resmi sitesine bağlanıp indirme seçenegi çıkıcakmı kendi download edip yüklicekmi telefona yazılımı onu sormuştum çünkü ben ios4 çıkar çıkmaz yükledim ve şuanda telefonda hafif bi takılma var menüler arası geçişlerde çok aşırı degil ama beni gıcık ediyor

ArnBien
23-06-2010, 08:50
Modamine de denemiş ve olmamışsa yüksek ihtimal dönüş yoktur 3.1.3'e. iTunes 9.2 ile dfu moduna almanıza gerek yok siz restore yapın o zaten iOS4'ü yükler

GUARD
23-06-2010, 08:55
2 kere yaptım düz restore ama sonuç aynı ve ben sıkıntıyı çözdüm sanırım şöle bir durum var o gün ios4 çıkar çıkmaz güncelledim hatlar çok yogundu sanırım bi hata oldu şuan restore etsem bile aynı yazılımı sıfırlıyor o yüzden dfu ile içindeki fw yazılımını silip yeniden yüklemek istiyorum dfu ile silinen fw i tekrar yüklemek için ne yapmamız gerek ? itunes 9.2 baştan download ediyormu ios4 ü itunes 9.2 i program ekle kaldırdan kaldırdım tekrar yükledim çünkü ios4 download edilmişti onuda sıfırladım tekrar çeksin dosyayı diye

ArnBien
23-06-2010, 09:00
iOS4'ü tekrar yükleseniz bile sorun devam edicektir, yükleyeceğiniz yazılım yine aynı yazılım sonuçta. Kesin bir bilgi veremiyorum denemediğim için ama net cevap verilecektir kısa zamanda sorununuz için

GUARD
23-06-2010, 09:04
yardımcı oldugun için teşekkür ediyorum umarım bi yolunu buluruz 2 arkadaşımda da 3gs var çok hafif bi kasma var acaba ios4 iphone 4 için oldugundan 3gs ye agırmı geliyor anlamadım ki ilk bakışta anlamak zor ama menulere hızlı hızlı girip çıkınca 1 2 dk sonra sayfa açılışlarında ufak bi kesiklik oluyor nadirde olsa can sıkıcı 3.1.3 de hiç takılma yaşamamıştım

umutbalkan
23-06-2010, 09:06
@ArnBien 3.1.3 değilde 3.1.2 ye dönmeyi başardım ordanda 3.1.3 yapabilirim büyük ihtimalle !

GUARD
23-06-2010, 09:18
nasıl yaptın peki ?

GUARD
23-06-2010, 09:55
Arkadaşlar şu soruma bilen biri varsa lütfen bi yanıt yazsın DFU moduyla shift+restore çektikten sonra iphone içindeki fw komple silinince itunes 9.2 ye bağlayıp ios4 yazılımı tekrardan download edilip yüklenebilirmi ?

GUARD
23-06-2010, 12:05
fİKRİ OLAN YOKMU :(

UmuT
23-06-2010, 14:45
Shift-Restore'yi 3.1.3 ile mi çekiceksiniz ? Şuan hangi sürüm var cihazınızda direk bağlayıp neden iOS4'e yükseltmiyorsunuz ?

izgialper
24-06-2010, 00:27
Merhabalar...
iPhone 3g sahibiyim bugün update etmek istedim ama yapamadı ve restore yaptı aslında yapmaya çalıştı makinamı tekrar restore yapamıyorum forumlardan takip ettiğim kadarıyla sürümü yükselteyim dedim fw 4.0 indirdim onla yapayım dedim onu da kabul etmedi üstüne redsnow jb kurdum yine olmadı sonrasında 3.1.2 ye downgrade yapmak istedim o da olmadı ve snowbreeze ile kurmaya çalıştım ama yine olmadı...
Yardımcı olursanız çok sevinirim ??

LaMPaRD
24-06-2010, 00:43
dfu moda alıp restore denediniz mi ?

izgialper
24-06-2010, 00:45
Evet her defasında DFU ile restore etmeye çalıştım.

dfu moda alıp restore denediniz mi ?

LaMPaRD
24-06-2010, 00:53
verdiği hata kodu ne acaba

izgialper
24-06-2010, 00:59
3.1.2 fw restore ederken 61?? gibi bi hata veriyordu sonrasında yine site de söylendiği gibi patch i de yüklemiştim ama yine yapamamıştım o yüzden şimdi 3.1.3 ü indiriyorum umarım onla olucak diye düşünüyorum ama olmazsa artık ne yapacagımı bilemiyorum : (

izgialper
24-06-2010, 01:13
Şimdide 3.1.3 ü restore yaparken 1015 hatası verdi ne yapabilirim acaba ?

LaMPaRD
24-06-2010, 02:30
mac ile bu şekildeki telefonu düzeltebilirsin. ama şu an 4.0 kurarsan sorunsuz kurulacağını düşünüyorum windowsta

izgialper
24-06-2010, 02:47
denemiştim ama şimdi tekrar kuruyorum...

izgialper
24-06-2010, 03:00
"The sim card inserted in this iPhone doesnt appear to be supported"
Bunda da bu uyumsuzlugu sölüyor bundan sonra ne yapabilirim ki acaba ?

LaMPaRD
24-06-2010, 03:21
iphone 3g mi 3gs mi.jb yaparak ana ekrana geçebilirsin.

izgialper
24-06-2010, 03:24
iphone 3g peki jb yi fw kurduktan sonra yapıyorum ??
kurulduktan sonra mı jb yi yapıcam ve jb de redsnow mu ?

hakan27
24-06-2010, 19:05
iPod Touch 2G için 4.00 işletim sistemi indiriyorum iTunes'dan fakat çok ağır iniyor. Eğer varsa linkleri rica edebilir miyim?

SaTuSa
24-06-2010, 23:44
İndirme merkezimize bakınız.

Flea
29-06-2010, 20:42
sitedeki son çıkan ios4.0 ı indirdim.ipodu dfu moda alıp restore etmeye çalıştım "ipod could not restored an unknown error occurred hata kod:13" uyarısı alıyorum.ne yapmalıyım

UmuT
29-06-2010, 20:48
Bilgisayarı açığ kapatın farklı USB portlarından bağlayın bilgisayara.. :)

Flea
29-06-2010, 21:38
Teşekkürler ama sorun o değilmiş.Sorun şuymuş ; 4.0 kurmak için itunes 9.2 olmak zorundaymış.eğer 9.2 den düşükse 13 numaralı hata kodunu veriyor.
Bundan sonra 13 no lu hata kodunu alanlar itunes u 9.2 üstüne çıkarmaya baksın.Sabahtan beri uğraşıyodum sonunda hallettim , rahatladım valla[:D]

gomdum
01-07-2010, 21:48
ben bişe sorcaktım bende ipod touch var ben bunun versiyonunu 4.0 yaptım tüm özel programlarım ve oyunlarım gitti.oyunlarımın geri gelmesi için ne yapabilirim bide 4.0 da ipod müzik felan hiç bişe atamıyorum sebebi versiyondan dolayı mı
=?

sahte üyelik
01-07-2010, 21:52
jailbreak yapamayacağınız için o dediklerinizi geri yükleyemezsiniz eğer para verip almadıysanız

müzik atmaya çalıştığınızda aldığınız hata nedir

ultraCHAKAL
07-07-2010, 22:21
Merhaba arkadaşlar. bende i pod touch 3g var. i tunesim 9.0. firmware 2.2.1.
firmware 3.1.3. ü indirdim. manual olarak dfu ya aldım. shift+restore yaptım. indirdiğim dosyayı gösterdim. ama hata mesajı çıkkıyo ve "firmware file is not compatible" (uyumsuz) diyo. sebebi ne olabilir?

not: bu arada firmwareyi indirip bilgisayarın görmediği şeklinde şikayetim vardı. zip uzantılı indiriyodu ve açmaya çalışınca da açıyodu. sonundaki ".zip" yazısını gördü. aynı sorunu yaşayan arkadaşlara duyurulur...

Misafir.
07-07-2010, 22:25
uyumsuz fw indirmişsiniz indirdiğiniz dosyanın adı nedir uzantısıyla beraber yazın birde o zip yerine ipsw yazın

trojan87
23-07-2010, 19:22
ipod touch 2g kullanıcısıyım 2.2.1 var 3.1.3 e yükseltmek için dediklerinizi yaptım harfiyen ,couldnt restored falan diye hata verdi apple.com a falan bağlandı .lütfen yardım !!

kamalak
26-07-2010, 03:38
merhabalar ben iphone 3gs 16 gb kullanıyorum. yazılımım 3.1.2. bu yazılımı 3.1.3 e çıkarmak istiyorum. uygun fw yi indirmiştim. dfu moda alıp shift+restore ile 3.1.3 yapmam mümkün müdür? teşekkür ederim.

MsTrK
26-07-2010, 05:01
SHSH kaydi aldinizmi ??

enigmagazi
14-08-2010, 17:05
Arkadaslar bende İphon 3g 3.0 versiyonlu cihaz var suanda kullanıyorum cihaz Jailbreak lı ve ultrasnovmu onlada unlock yapılmıs turumda Turksell hattımla kullanıyorum benim sorum
1.yazılımımı 3.1.2 mi yapsam daha iyi yoksa 3.1.3 mu yapsam
2.fw yi güncelleyince telefonu terardan aktif etmem gerekiyomu yoksa birkere aktif edilmiş o yeterlimi
3. fw den sonra baseband değisirmi.

Herkese tesekkürler.

MoDaMinE
14-08-2010, 21:07
Sadece ilk sorunuzun cevabını verebilirim. Diğerlerini bilen arkadaşlarımız cevaplar ;)

3.1.2 ile 3.1.3 arasında gözle görülecek öyle büyük bir fark yok. Sadece bir iki eklenti ekleyip yayınladıkları yazılımdır. Eğer bunlardan birini yüklersem hanigsini havsiye edersiniz diye sorarsanızda 3.1.2 yükleyin derim ben.

ByWanT
14-08-2010, 21:33
Arkadaslar bende İphon 3g 3.0 versiyonlu cihaz var suanda kullanıyorum cihaz Jailbreak lı ve ultrasnovmu onlada unlock yapılmıs turumda Turksell hattımla kullanıyorum benim sorum
1.yazılımımı 3.1.2 mi yapsam daha iyi yoksa 3.1.3 mu yapsam
2.fw yi güncelleyince telefonu terardan aktif etmem gerekiyomu yoksa birkere aktif edilmiş o yeterlimi
3. fw den sonra baseband değisirmi.

Herkese tesekkürler.

1. Cevabini yönetici arkadasimiz vermis zaten
2. 3.1.2 ile yada 3.1.3 ile cihazinizi restore ederseniz, HER restore isleminden sonra oldugu gibi, cihazinizi itunes ve gecerli bir sim kart ile aktiflestirmeniz gerekir...
3. Evet degisir fakat bunun bir önemi yok, su anda bütün baseband sürümleri icin unlock mevcut.

Eger aktivasyon icin gecerli sim kartiniz yok ise size tavsiyem 3.1.2 yükleyip blackra1n ile JB yapmak...Blackra1n in avantaji, JB nin yani sira aktivasyon da yapiyor. Diger yöntemlerin hepsinde restoreden sonra aktivasyon yapmaniz gerekir.