PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : en iyi navigasyon programı sizce hangisi?

karakedi999
02-03-2010, 17:13
arkadaslar malum navıgasyon programlarının sayıları baya arttı. lutfen deneyen arkadaslar buraya tecrubelerını aktrasınlar. cunku prolar cok yer tutuyor. bence gorsellık ve ıslevsellık acısından igo my way, tomtom ve navigon dan daha basarılı. [:'(]

Misafir.
02-03-2010, 17:14
igo

mrTyLcn
02-03-2010, 17:36
igo kullaniyorum tavsiye ederim de.

ArnBien
03-03-2010, 02:22
Bende igo kullanıyorum ve ve cidden çok başarılı bir program [:'(]

golgeduman
03-03-2010, 21:42
Arkadaşlar Ben bir harita mühendisi olarak igo, tom tom, sygic programlarını yükledim ve kullanıyorum.
Görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum :
1. Öncelikle igo ve tom tom programları da aynı sürede kullanıma hazır oluyorlar.
2. her ikisinin de haritaları iyi fakat hatay-mersin bölgesinde haritalarda yaklaşık 30 metre bir kayıklık var.
3. Diğer Samsung telefonumda bulunan route 66 programı gibi malesef istediğim yerden istediğim yere rota oluşturamıyorum. illa ki olduğum yer rota başlangıcı oluyor.
4. diğer nokia 5800 cep telefonumdaki Garmin programındaki gibi hiç biri UTM koordinatları bana vermiyor, hepsi coğrafi koordinatlara göre çalışıyor.
5. igo'nun yeni versiyonunda gps esnasında müzik dinleme olayı sunuyor. bu güzel olmuş.
6. Igo'da hedefinizi belirlediniz ve gidiyorsunuz, benzin istasyonlarının simgelerini görüyorsunuz. tamam. fakat isimlerini göremiyorsunuz. görmek için ekran değiştirmeniz şart. yani ben shell olan yeri önceden görüp yavaşlarım gibi bir düşüce biraz uğraştırıcı.
Tom tom'da da bu olay halledildi. akılllı büyüteç cursor'ü ile bu çok kolay.
7. yer imi yada bulunduğunuz konumu kaydetmek igo ile çok kolay fakat tom tom ile bu biraz daha zor.
8. Keşke internet bağlantı opsiyoneli de olsaydı da nöbetçi eczane bulabilseydi. (bebeğimizin ilaçları için geçen gece eczane aramak gerçekten zor oldu.)
9. Sygic programının iphone için olduğuna zaten inanamıyorum. ekran küçültme ve büyütme ayrı bir sorun. haritalarının güncel olmaması ayrı bir sorun.
10 Sygic programında, mesela benzin istasyonlarına yaklaşınca beni uyar olayı var. yani istediğin kategorideki POİ'lerde size uyarı verebiliyor.
11. Sygic programında rota belirlerken mutlaka şuralardan geç gibi opsiyonlar var. mesela adana-kayseri-ankara opsiyonlu bir rota görmek isterseniz bu mümkün. diğer programlarda bunu yapamazsınız.
12. Diğer taraftan IGO'nun rota planlarken rota seçeneklerine kolayca erişebilirsiniz. ekonomik-hızlı falan gibi.

Sonuç :
IGO kullanımı daha rahat. Fakat IGO ve tom tom ikisi de aynı performanstalar. bölgenizdeki harita güncelleğini dikkate alarak seçiminizi yapmanız en önemlisi.

navigon ve ndrive rogramlarını henüz yüklemedim. ama merak ediyorum. bunları edinir edinmez emin olun onları da paylaşırım.

Umarım verdiğim bilgiler faydalı olmuştur.

GPS, yada iphonedaki harita uygulamalar konusunda sizlere elimden geldiğince yardım ederim. Deneyimlerimizi paylaşalım.

Alper

Misafir.
03-03-2010, 21:46
bu bilgileri beğenmeyen olursa zaten direk ben banlarım onu teşekkürler bilgiler için

xewor3g
03-03-2010, 21:48
Çok açık, aydınlatıcı olmuş. Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. [:'(]

karakedi999
08-03-2010, 14:28
igo da anlık hız goterimi yok galiba tomtom dan tek eksisi bu. navigon ve igo yukluyse bence telde heryer bulunur gibime geliyor. fikir belirten herkese cok tesekkurler...

DjKarakurt
18-03-2010, 10:27
igoyu payaşında yükleyelim ipod toucha olurmu bu acaba

N!t£cn@klQw
18-03-2010, 10:29
arama yaptınız mı ?

brk21
23-03-2010, 17:09
İgo_tr [:'(]

Bn bunu kullanıyorum ve çok memnununum.. Programı paylaşırdım ama nasıl paylaşıldığını bilmiyorum.. yani içinde ipa dolu bi klasörüm var o uygulamalardanm birini siteye mi yüklüorz yksa bşka sitelerden bulup o linki mi kopyalıyoruz? sadece bu konu için de değl bazen bazı arkadaşlarn istediği uygulamalar bende oluyor fakat yardımcı olamıyorum.. şmdiden tşk.

joelnx
19-10-2010, 03:46
Arkadaşlar Ben bir harita mühendisi olarak igo, tom tom, sygic programlarını yükledim ve kullanıyorum.
Görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum :
1. Öncelikle igo ve tom tom programları da aynı sürede kullanıma hazır oluyorlar.
2. her ikisinin de haritaları iyi fakat hatay-mersin bölgesinde haritalarda yaklaşık 30 metre bir kayıklık var.
3. Diğer Samsung telefonumda bulunan route 66 programı gibi malesef istediğim yerden istediğim yere rota oluşturamıyorum. illa ki olduğum yer rota başlangıcı oluyor.
4. diğer nokia 5800 cep telefonumdaki Garmin programındaki gibi hiç biri UTM koordinatları bana vermiyor, hepsi coğrafi koordinatlara göre çalışıyor.
5. igo'nun yeni versiyonunda gps esnasında müzik dinleme olayı sunuyor. bu güzel olmuş.
6. Igo'da hedefinizi belirlediniz ve gidiyorsunuz, benzin istasyonlarının simgelerini görüyorsunuz. tamam. fakat isimlerini göremiyorsunuz. görmek için ekran değiştirmeniz şart. yani ben shell olan yeri önceden görüp yavaşlarım gibi bir düşüce biraz uğraştırıcı.
Tom tom'da da bu olay halledildi. akılllı büyüteç cursor'ü ile bu çok kolay.
7. yer imi yada bulunduğunuz konumu kaydetmek igo ile çok kolay fakat tom tom ile bu biraz daha zor.
8. Keşke internet bağlantı opsiyoneli de olsaydı da nöbetçi eczane bulabilseydi. (bebeğimizin ilaçları için geçen gece eczane aramak gerçekten zor oldu.)
9. Sygic programının iphone için olduğuna zaten inanamıyorum. ekran küçültme ve büyütme ayrı bir sorun. haritalarının güncel olmaması ayrı bir sorun.
10 Sygic programında, mesela benzin istasyonlarına yaklaşınca beni uyar olayı var. yani istediğin kategorideki POİ'lerde size uyarı verebiliyor.
11. Sygic programında rota belirlerken mutlaka şuralardan geç gibi opsiyonlar var. mesela adana-kayseri-ankara opsiyonlu bir rota görmek isterseniz bu mümkün. diğer programlarda bunu yapamazsınız.
12. Diğer taraftan IGO'nun rota planlarken rota seçeneklerine kolayca erişebilirsiniz. ekonomik-hızlı falan gibi.

Sonuç :
IGO kullanımı daha rahat. Fakat IGO ve tom tom ikisi de aynı performanstalar. bölgenizdeki harita güncelleğini dikkate alarak seçiminizi yapmanız en önemlisi.

navigon ve ndrive rogramlarını henüz yüklemedim. ama merak ediyorum. bunları edinir edinmez emin olun onları da paylaşırım.

Umarım verdiğim bilgiler faydalı olmuştur.

GPS, yada iphonedaki harita uygulamalar konusunda sizlere elimden geldiğince yardım ederim. Deneyimlerimizi paylaşalım.

Alper

Başka bir forumda navigasyon uygulamalarının iyi çalışmadığı, örneğin dönecek yeri son anda haber verdigi ya da dönemeci geçtikten sonra söylediği belirtiliyordu.
Sadece igo ya özgü degil, navigon ve adını hatırlamadığım başka programlarda da benzer sorunlar oluyormuş. Hatta yazanlardan biri bu alet bir navigasyon cihazı degil sonunda. O performansı beklemeyin diyordu.
Bunlar dogru mu? Siz ne düşünüyosunuz?
Bir de örneğin igoda uydu bulması ne kadar sürüyor?
aGPS dolayısıyla normal GPS cihazlarından (yani GSMin yardımı olmayan "accelerated" olmayanlardan) daha hızlı bulabiliyor mu?

SaTuSa
19-10-2010, 06:18
Başka bir forumda navigasyon uygulamalarının iyi çalışmadığı, örneğin dönecek yeri son anda haber verdigi ya da dönemeci geçtikten sonra söylediği belirtiliyordu.
Sadece igo ya özgü degil, navigon ve adını hatırlamadığım başka programlarda da benzer sorunlar oluyormuş. Hatta yazanlardan biri bu alet bir navigasyon cihazı degil sonunda. O performansı beklemeyin diyordu.
Bunlar dogru mu? Siz ne düşünüyosunuz?
Bir de örneğin igoda uydu bulması ne kadar sürüyor?
aGPS dolayısıyla normal GPS cihazlarından (yani GSMin yardımı olmayan "accelerated" olmayanlardan) daha hızlı bulabiliyor mu?

Ben birçok navigasyon kullandım, arabada garmin var, balıkta da garmin ve fishfinder kullanıyorum mesela ama iPhone 4 ile denediğim igo bana daha verimli geldi. Uydu bulması daha hızlı orası kesin, açık alanda mesela arabayla çevrende bina olmayan bir yolda gidiyorsan programın açılmasını takiben en fazla 3-4 saniyede uydu seviyesini dolu gösteriyor. Arabada kullandığım garmin de bu süre oldukça uzun, artık ihtiyacım olmadıgından uzun bir süredir kullanmıyorum istanbula giden bir arkadasa verdim isini görsün diye, iPhone yetiyor çünkü.

Sent from my iPhone using Tapatalk

dogan55
19-10-2010, 07:39
ben tomtomu navıgonu ve ıgoyu yukledım tomtomda gps bulması sorunlu ıgoda sapma oluyor en ıyısı navıgon dıye dusunuyorum ayrıca ıgoda bı gogus hastalıkları hastanesını bulamadım kırk yıldan berı aynı yerde ama yınede yuklemnemıs anlayamadım bı turlu :)

SaTuSa
19-10-2010, 08:14
ben tomtomu navıgonu ve ıgoyu yukledım tomtomda gps bulması sorunlu ıgoda sapma oluyor en ıyısı navıgon dıye dusunuyorum ayrıca ıgoda bı gogus hastalıkları hastanesını bulamadım kırk yıldan berı aynı yerde ama yınede yuklemnemıs anlayamadım bı turlu :)

Yeni sürümde güncel poi noktaları var. Yeni sürümü deneyin eğer denemediyseniz.

dogan55
19-10-2010, 12:36
Yeni sürümde güncel poi noktaları var. Yeni sürümü deneyin eğer denemediyseniz.

1.2.2 ındırmıstım en son burdan en yenısı hangısı 1.2.4 mu

SaTuSa
19-10-2010, 12:55
evet son sürüm 1.2.4 sürümüdür.. ben onu kullanmaktayım ve memnunum

joelnx
19-10-2010, 14:26
Çok enteresan.
Ben 2 yıldır asus p535 'te igo kullanıyorum. Üstelik 2006 versiyonu. Hiçbir sapma olmuyor. Tabii uydu bulması çok uzun sürüyor. 7-8 dakikayı bulduğu oluyor. Ama bulduktan sonra çok hassas.
Bunu cidden merak ediyorum. Acaba iphone daki igo neden wm dekilere göre daha kötü ya da daha az hassas? Acaba iphone pil tasarrufu için GPS i sadece gerektikçe on pozisyonuna alıp, mümkün olan durumlarda GSMden aldığı pozisyon verileriyle idare etmeye çalıştığı için mi?

Afanasyevo
19-10-2010, 17:59
Çok enteresan.
Ben 2 yıldır asus p535 'te igo kullanıyorum. Üstelik 2006 versiyonu. Hiçbir sapma olmuyor. Tabii uydu bulması çok uzun sürüyor. 7-8 dakikayı bulduğu oluyor. Ama bulduktan sonra çok hassas.
Bunu cidden merak ediyorum. Acaba iphone daki igo neden wm dekilere göre daha kötü ya da daha az hassas? Acaba iphone pil tasarrufu için GPS i sadece gerektikçe on pozisyonuna alıp, mümkün olan durumlarda GSMden aldığı pozisyon verileriyle idare etmeye çalıştığı için mi?

Asusp535 bende ilk zamanlarında kullanmıştım. Gerçekten güzel bir telefondur. Ama Windows Mobile' da bulunan igo ile iPhone daki arasında bir fark olmadığını bilmeni istiyorum. Zira aynı haritaları kullanıyorlar. Siz sanırım hiç denk gelmemişsiniz diyeceğim. Zira ben de WM zamanında yanımda kız arkadaşım da olduğu halde ve aramızda neredeyse birkaç km. olmasına rağmen Urla Devlet Hastanesini bulamamıştı. Kıza da rezil olmuştyum ve eski usul inip sorarak (en sağlam iletişim aracı :) ) bulmuştum.Yani bunlar haritadaki esikler, ancak denk geldiğinde farkedebiliyor insan.

joelnx
20-10-2010, 14:57
Asusp535 bende ilk zamanlarında kullanmıştım. Gerçekten güzel bir telefondur. Ama Windows Mobile' da bulunan igo ile iPhone daki arasında bir fark olmadığını bilmeni istiyorum. Zira aynı haritaları kullanıyorlar. Siz sanırım hiç denk gelmemişsiniz diyeceğim. Zira ben de WM zamanında yanımda kız arkadaşım da olduğu halde ve aramızda neredeyse birkaç km. olmasına rağmen Urla Devlet Hastanesini bulamamıştı. Kıza da rezil olmuştyum ve eski usul inip sorarak (en sağlam iletişim aracı :) ) bulmuştum.Yani bunlar haritadaki esikler, ancak denk geldiğinde farkedebiliyor insan.
Sizin söylediğiniz Urla Hastanesini bulamaması sapma ile ilgili bir sorun değil. Igo POI olarak zayıf olabilir. Aradığınız bir yeri haritada göstermemiş olabilir. Ama arkadaş farklı birşeyden bahsediyor, sapma var diyor. Benim söylediğim de sapmayla ilgili bir saptama. p535 ile hiçbir sapma görmüyorum. Noktası noktasına bulunduğum yeri gösteriyor hep. Sizin bahsettiğiniz POI zayıflığı bende de var ve o haritanın guncel olmamasından kaynaklanıyor. Bendeki 2006 sürümü. Aleti kasmasın diye özellikle yenilemiyorum. Ama dediğim gibi sapma yok. Iphone'da sapma oluyorsa bu GPS alıcısının daha zayıf olmasına bağlı olmalı. Ne diyorsunuz?

Afanasyevo
20-10-2010, 23:40
Sapma cihazdan değil uygulamadan kaynaklanan sorundur. igoı uygulaması ve diğer navigasyon uygulamalarının yazılım hedefi Windows tabanlı cihazlar olduğundan ios a uyarlamakta sorunlar yaşamış olabilrler. Zira bildiğiniz gibi iphone 3G ye kadar olan modeller 400 mhz. gibi düşük bir işlemci kullanıyor. Burada sizin kullandığınız Asus P535 i bile kıyas tutacak olursak, sizin Wİn cihazınız 528 mhz. dir. Ve sizin de belirttiğiniz gibi kasmasın diye yeni sürümlerine geçmiyorsunuz. iPhone lar için uyarlanan yazılım ise malumnuz olduğu üzere daha yeni sürümlerin kodlarını içeriyor. Bu yüzden sapmalar normal karşılanabilir. Kaldı ki sapma derken ne kadarlık bir sapma belirtiyor arkadaş onu da net olarak söyleseydi keşke.. Zira o da Hastane yi bulamadığını belirtmiş ki bu da Harita -Poi den kaynaklanıyor. Yeni harita ile birlikte yeni poi ye geçse belki o sorun ortadan kalkacak. Sapma se tam bir muamma... Var mı arkadaşlar başka sapma yaşayan ?

dogan55
21-10-2010, 12:01
Sapma cihazdan değil uygulamadan kaynaklanan sorundur. igoı uygulaması ve diğer navigasyon uygulamalarının yazılım hedefi Windows tabanlı cihazlar olduğundan ios a uyarlamakta sorunlar yaşamış olabilrler. Zira bildiğiniz gibi iphone 3G ye kadar olan modeller 400 mhz. gibi düşük bir işlemci kullanıyor. Burada sizin kullandığınız Asus P535 i bile kıyas tutacak olursak, sizin Wİn cihazınız 528 mhz. dir. Ve sizin de belirttiğiniz gibi kasmasın diye yeni sürümlerine geçmiyorsunuz. iPhone lar için uyarlanan yazılım ise malumnuz olduğu üzere daha yeni sürümlerin kodlarını içeriyor. Bu yüzden sapmalar normal karşılanabilir. Kaldı ki sapma derken ne kadarlık bir sapma belirtiyor arkadaş onu da net olarak söyleseydi keşke.. Zira o da Hastane yi bulamadığını belirtmiş ki bu da Harita -Poi den kaynaklanıyor. Yeni harita ile birlikte yeni poi ye geçse belki o sorun ortadan kalkacak. Sapma se tam bir muamma... Var mı arkadaşlar başka sapma yaşayan ?
yenı surumu guncelledım su an hastaneyı eklemısler ama sapma 20-40 mt kadar oluyor

joelnx
21-10-2010, 18:33
Gerçekten anlaşılacak gibi değil. Ustelik Iphone'un GPS'i assisted GPS. Yani ephemeris datasını GSM operatorlerinden alıyor. Daha hızlı ve daha kesin lokalizasyon göstermesini beklerdim ben.
Yalniz dediğim gibi, başka forumlardan okuduguma göre bu sapma konusundan herkes şikayetçi. Üstelik sadece igo değil, başka programlarda da böyle sapma hataları oldugundan, bir de yol programını yaptıktan sonra dönüşleri geç verdiğini, bu yüzden dönüşü kaçırıp, yolu uzattıklarından falan şikayet etmişler.
O yüzden bu sorunlar iphone'un GPS alıcılarının zayıf olmasından mı kaynaklanıyor acaba diye düşündüm. Okuduklarıma göre iphone bateri tasarrufu sağlama için GPS i sürekli on pozisyonunda bırakmıyor, ihtiyaca göre on/off yapıyormuş. Off pozisyonunda olduğunda da GSM networkten gelen verilerle lokalizasyon tespiti yapmaya çalışıyormuş. wm tabanlı aletlerde, örneğin p535'de GSm alıcıları sürekli açık. Bu yüzden pildeyken GSM i açık tutarsanız 3 saatte pil biter telefon kapanır. Belki iphone bu yüzden GPS alıcılarını on/off yapıyor ve böylece pilden tasarruf sağlıyor. Ama o zaman da böyle sapmalar oluyor.
Tahmin yürütüyorum sadece. Ama bu tahminlerim dogruysa, sorun GPS alıcısını sürekli on pozisyonunda tutmasını sağlayacak bir yazılımla aşılabilir diye düşünüyorum.

dogan55
21-10-2010, 22:34
evet mantıklı:)

ergon
30-10-2010, 12:58
TOM TOM 1.5 Kullandıysanız IGO dan farkını hissedersiniz.

hayrullah
30-10-2010, 13:01
birşey farkettim intenet olmadığı halde ipod yerimi nuluyor navi de çok şaşırdım hiç bir ek cihazda yok bunun nedenini bilen var mı arkdaşlar

emrahegrek
30-10-2010, 13:05
birşey farkettim intenet olmadığı halde ipod yerimi nuluyor navi de çok şaşırdım hiç bir ek cihazda yok bunun nedenini bilen var mı arkdaşlar

gps

hayrullah
30-10-2010, 13:19
ben gps yok die biliyordum şimdi mutlu oldum :)

emrahegrek
30-10-2010, 13:23
gps var oldugun konumu gosterir fakat navigasyon yapmaz

hayrullah
30-10-2010, 13:26
extra aparatlar var gps için o zaman ipodun tam navi oluyor heryerde